reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Węgiel brunatny – ekologiczny i trwały materiał do ściółkowania

Węgiel brunatny – ekologiczny i trwały materiał do ściółkowania

Ściółka roślinna w postaci kory sosnowej, żwiru czy barwione zrębki drzewne mają nową konkurencję. Odpowiednio wysortowane preparaty na bazie węgla brunatnego są nowym, ekologicznym materiałem do ściółkowania o wielu zaletach.

Węgiel brunatny w postaci specjalnie przystosowanych preparatów można bezpiecznie stosować do ściółkowania w przydomowych ogrodach. Jego zalety to: bardzo estetyczny i elegancki wygląd, znacznie dłuższe utrzymywanie się niż kora sosnowa (dzięki swojej strukturze nie jest wywiewany przez wiatr), obojętny odczyn (nadaje się dla różnych grup roślin), zawartość składników pokarmowych (wzbogaca glebę w substancje organiczne). Może być wykorzystywany do dekoracji kwietników, klombów, skwerów, wokół pni drzew i krzewów, na tarasach oraz balkonach oraz używany bezterminowo.

Skąd wziąć węgiel brunatny?

Węgiel brunatny jest na razie rzadko używany jako opał w gospodarstwach przydomowych, dlatego też trudno go także kupić w centrach ogrodniczych jako materiał do ściółkowania roślin.  W niektórych punktach można już spotkać w sprzedaży preparat na bazie węgla drzewnego o nazwie Eko Lignite. Najlepiej zamówić węgiel bezpośrednio w kopalni w ilościach hurtowych. Cena miału z węgla brunatnego, w zależności od rejonu kraju waha od 150 do 250 zł za tonę.

Zobacz także:  Jak zapewnić roślinom odpowiednią ilość substancji pokarmowych

Jak działanie ma węgiel brunatny w ogrodzie?

Poprzez naturalny rozkład wierzchniej warstwy pod wpływem warunków atmosferycznych (słońce i deszcz) węgiel brunatny powoduje zahamowanie wzrostu chwastów, zatrzymuje wilgoć oraz ciepło. Na stanowiskach mniej nasłonecznionych proces rozkładu cząstek jest wolniejszy niż w miejscach narażonych na działanie silnego słońca i opadów atmosferycznych. Grubość warstwy preparatu stosowanego do celów dekoracyjnych jest dowolna, jednak optymalna grubość warstwy gwarantującej zahamowanie wzrostu chwastów, to ok. 5–6 cm.

Zobacz także: Jak i kiedy nawozić?

Zastosowanie węgla brunatnego

Preparaty na bazie węgla brunatnego mają zazwyczaj wygodną granulację (od 10 do 40 mm) i mogą być stosowane w zieleni miejskiej, w ogrodach a także do rekultywacji terenów skażonych działalnością przemysłową (zdolność węgla do wiązania metali ciężkich).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Węgiel brunatny w postaci specjalnie przystosowanych preparatów można bezpiecznie stosować do ściółkowania w przydomowych ogrodach.
Węgiel brunatny w postaci specjalnie przystosowanych preparatów można bezpiecznie stosować do ściółkowania w przydomowych ogrodach.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama