reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak pielęgnować drzewa szczepione na pniu?

Jak pielęgnować drzewa szczepione na pniu?

Drzewa szczepione na pniu nie zajmujące wiele miejsca. Drzewa o różnych pokrojach i kształtach koron są wciąż bardzo popularne. Dostępne w sprzedaży różne gatunki drzew szczepionych na pniu umożliwiają wybór rośliny zarówno do ogrodu, zieleni miejskiej lub nawet do pojemnika, na niewielki balkon lub taras. Drzewa szczepione na pniu potrzebują minimum pielęgnacji aby zachowały ładny pokrój i zdrowy wygląd. O czym warto pamiętać?

Jak powstają drzewa szczepione na pniu?

Drzewa i krzewy, których korony zostały zaszczepione na wyższym bądź niższym pniu, to rośliny zbudowane tak naprawdę z dwóch okazów – podkładki i odmiany o określonych cechach. Rozmnażanie poprzez szczepienie (wegetatywnie) pozwala na powtarzanie pożądanych cech na kolejnych okazach. Rozmnażanie z nasion (generatywnie) w wielu przypadkach powoduje mutacje i brak powtarzania cech u roślin (np. koloru liści lub pokroju). Na podkładkę (fragment pnia, na którym szczepi się roślinę) najczęściej wybiera się roślinę należącą do tego samego rodzaju lub zbliżoną genetycznie. Powinna być ona odporna i łatwa w uprawie.

Zobacz także: Drzewa oczyszczające powietrze z wirusów i bakterii

Zalety szczepionych drzew i krzewów

Dzięki  szczepionym odmianom drzew możemy uzyskać rośliny o ograniczonym wzroście, które można posadzić nawet w najmniejszym ogrodzie lub przy małych ulicach, czy w miejscach, gdzie nie ma miejsca na wysokie drzewa.  Większość z nich można także uprawiać w odpowiednich pojemnikach i ustawiać w miejscach, gdzie nie ma możliwości posadzić roślin do gruntu (np. deptaki, małe place miejskie). 

Zobacz także: Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Jak dbać o rośliny szczepione na pniu?

Po posadzeniu drzew i krzewów szczepionych na pniu warto pamiętać o kilku zabiegach. Rośliny te, tak samo jak inne potrzebują nawożenia i podlewania. Ważne jest także korygowanie kształtu korony (najlepiej w okresie bezlistnym). Dzięki skracaniu pędów nadmiernie wyrastających poza obrys korony pobudzimy roślinę do zagęszczenia się i uzyskamy ładny pokrój roślin. Często zdarza się też, że z podkładki poniżej miejsca szczepienia wyrastają odrosty. Mogą one pojawić się też u podstawy rośliny. Odrosty należy jak najszybciej usuwać. Pozostawienie ich może spowodować, że zdominują roślinę i zatraci ona swoje walory ozdobne.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drzewa szczepione na pniu nie zajmujące wiele miejsca. Drzewa o różnych pokrojach i kształtach koron są wciąż bardzo popularne.
Drzewa szczepione na pniu nie zajmujące wiele miejsca. Drzewa o różnych pokrojach i kształtach koron są wciąż bardzo popularne.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama