reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Cedry – jaki gatunek wybrać do ogrodu?

Cedry – jaki gatunek wybrać do ogrodu?

Cedr jest podobny do naszego modrzewia ale w przeciwieństwie do niego nie zrzuca igieł na zimę. Wśród Cedrów szczególnie poszukiwane są odmiany o srebrzystych igłach oraz te o płaczących, parasolowatych koronach. Jakie gatunki i odmiany Cedrów najlepiej poradzą sobie w naszych warunkach klimatycznych? Jakie wymagania mają Cedry?

W naszych warunkach klimatycznych najlepiej radzi sobie Cedr Atlaski (Cedrus Atlantica) będący podgatunkiem Cedru Libańskiego. Najbardziej dekoracyjne są srebrzyste igły i ciekawe kształty (stożkowate, parasolowate, płaczące) koron u poszczególnych odmian. W naturalnych  warunkach (góry Atlasu, Maroko) Cedr Atlaski dorasta do wysokości około 15–20 metrów. Są to drzewa wytrzymałe na suszę i upały. Dobrze znoszą też warunki miejskie. U nas może osiągnąć około 8–10 metrów wysokości. W sprzyjających warunkach rosną od 30 do 50 cm rocznie.

Wymagania cedrów

Tolerują mrozy dochodzące do –20 stopni C ale najlepiej czują się posadzone w miejscach osłoniętych od wiatru, słonecznych i bardzo ciepłych latem. Mogą to być miejsca o południowej wystawie, osłonięte szpalerami wyższych drzew lub przestrzenie pomiędzy budynkami. Idealne podłoże dla cedra, to wapienne, przepuszczalne gleby. Młode okazy należy przez kilka pierwszych lat palikować, gdyż drzewa te bardzo wolno rozwijają system korzeniowy.

Zobacz także:  Deski elewacyjne z cedru czerwonego

Ciekawe odmiany

Najbardziej popularne i poszukiwane są odmiany o srebrnych igłach. Odmiana `Glauca` ma regularny stożkowaty pokrój ale niestety bardzo wolno rośnie. Inna ciekawa odmiana o srebrnych igłach to `Glauca Pendula` o płaczącym pokroju. Najczęściej oferowana jest w formie szczepionej na pniu. Dorosłe okazy są bardzo dekoracyjne i tworzą szeroką malowniczo zwisającą, srebrzystą koronę. Jest to jednak drzewo bardzo wrażliwe na mróz i najlepiej uprawiać je w najcieplejszych rejonach Polski lub w miejscach, które mają specyficzny, przyjazny cedrom mikroklimat. Delikatna jest również odmiana `Aurea` o złocistych igłach, która jest wrażliwa nie tylko na mróz ale także na mocne słońce. Delikatne, złociste igły mogą ulegać poparzeniu słonecznemu, które powoduje ich brązowienie.

Zobacz także: Okazałe iglaki do dużego ogrodu

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama