reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny odstraszające komary

Rośliny odstraszające komary

Sposobów na walkę z komarami jest wiele. Mamy środki chemiczne przeciwko komarom, specjalne świece, olejki, pochodnie. Jednak jak ochronić ogród wokół domu przed komarami? Jednym z rozwiązań jest posadzenie roślin odstraszających komary. Zobacz, jakich roślin nie lubią komary.

Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami.

Zobacz także: Ciekawostki na temat komarów, zobacz ile wiesz na ich temat?

Bazylia

Jest wiele odmian bazylii, jednak wszystkie mają jedną cechę – intensywny zapach, który odstrasza komary. Bazylia posadzona w ogrodzie jest bardzo pożyteczna. Nie dość, że będzie odstraszać od nas natrętne komary, to będziemy mogli także używać jej w kuchni podczas przyrządzania potraw. Bazylię można również posadzić w doniczce i ustawić ją na parapecie. Bazylia to nie drogie i pożyteczne rozwiązanie przeciwko komarom. Roślina rośnie bardzo szybko, a jej sadzonka kosztuje ok.  2 zł.

Zobacz także: Jak uprawiać bazylię?

Mirt

Mirt to bardzo dekoracyjna, zielona roślina o małych, skórzastych liściach i drobnych, białych kwiatach. Czasami pojawiają się na niej niewielkie jadalne jagody. Mirt wydziela charakterystyczny zapach, który odstrasza komary. Jeżeli chcemy posadzić tę roślinę w ogrodzie, powinniśmy wybrać miejsce słoneczne i przewiewne. Z racji tego, że mirt może osiągnąć nawet 2 m wysokości, warto posadzić go w miejscu, które umożliwi mu swobodny wzrost.

Kocimiętka

Kocimiętka to niewielka bylina osiągająca od 35 do 40 cm wysokości. Kwitnąca od lipca do września roślina skutecznie odstrasza natrętne komary. Kocimiętka polecana jest głównie osobom, które nie posiadają kotów, ponieważ zwierzęta te lubią ją podgryzać. Zapach kocimiętki, choć uwielbiany przez koty, odstrasza komary.

Zobacz także: Jak chronić się przed ugryzieniami komarów?

Sumia

Sumia zwana też Catalpalą to drzewko o dużych liściach i białych kwiatach kwitnących na przełomie lipca i sierpnia.  Sumia, choć rośnie dość wolno, może osiągnąć nawet kilka metrów wysokości. Sadząc ją, należy wybrać miejsce słoneczne. Catalpa wydziela zapach , który odstrasza komary i jest w niewielkim stopniu wyczuwalny także dla człowieka. Sumie powinno się sadzić tylko w tych ogrodach, w których mamy dużą ilość wolnej przestrzeni, np. w pobliżu alejek.

Plectranthus zwana komarzycą

Komarzyca to roślina pnąca o dwukolorowych liściach z białymi brzegami. Można ją posadzić w ogrodzie oraz w doniczkach. Świetnie sprawdza się zwłaszcza w doniczkach wiszących, a także tych ustawionych na podwyższeniu takim jak: ogrodzenie, płot czy murek. Liście komarzycy zawierają specjalne olejki aromatyczne odstraszające komary.

Zobacz także: Jak chronić się przed komarami – poradnik

Powyższe rośliny tylko odstraszają komary. Istnieje natomiast grupa roślin, które zwabiają komary i je zabijają.

Rosiczka

Rosiczka to bardzo znana roślina owadożerna. Kwiaty tej drapieżnej rośliny mogą przybierać różne kształt oraz wielkość. Rosiczka wydzielając specjalne substancje, wabi owady, które siadają na kwiatku, a następnie zostają unieruchomione poprzez specjalnie wydzielaną w tym celu ciecz. Następnie kwiat się zamyka, a owad zostaje strawiony przy pomocy kwasu mrówkowego i wchłonięty w postaci białka.
Rosiczkę najlepiej posadzić w doniczce i ustawić na oknie.

Aristolochia

Aristolochia to pnąca roślina o bardzo dużych, ozdobnych kwiatach. Kielichowate kwiaty w kolorach od bordowego poprzez żółty po pręgowane, wabią do swego środka owady, po czym zamykają im drogę ucieczki. Złapany owad zapyla roślinę i zostaje strawiony. Aristolochię spokojnie możemy posadzić w ogrodzie.

Zobacz także: Jak uprawiać rośliny owadożerne?

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami.
Komary to koszmar wielu ogrodników. Jest jednak kilka gatunków roślin, które skutecznie pomogą nam w walce z komarami.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama