reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Warto zaplanować miejsce do odpoczynku i zabawy, plac zbaw, a także teren dla zwierząt domowych. Sprawdź, jak ciekawie zagospodarować przestrzeń wokół domu.

Najnowsze trendy w urządzaniu ogrodów ucieszą zapracowanych, gdyż nowoczesny ogród ma sprzyjać rekreacji, a nie ciężkiej pracy fizycznej mającej na celu pielęgnację ogrodowych roślin. Decydujemy się na zieleń łatwą w utrzymaniu, a do niej dobieramy naturalne dodatki jak drewno, kamień czy stal – mówi architekt zieleni Michał Zielarski.

Najłatwiej pielęgnować trawy ozdobne oraz drzewa, krzewy i byliny, które nie wymagają przycinania przekwitających kwiatostanów.

Plac zabaw w ogrodzie

Przy projektowaniu ogrodu powinniśmy pamiętać o terenie zabaw dla dzieci, w którym będę mogły spędzać bezpiecznie czas. Plac zabaw powinien znajdować się z dala od zbiorników wodnych takich jak studnia, oczko wodne czy staw. Przestrzeń rekreacyjna dla dzieci nie może znajdować się także w pobliżu ulicy. Plac zabaw najlepiej obsiać miękką trawą i ogrodzić lekką siatką, aby zapewnić dzieciom bezpieczną przestrzeń.

Zobacz także: Woda w ogrodzie, tylko w jakiej formie?

Miękka, zgrzewana siatka ogrodzeniowa, o kwadratowych oczkach, nie posiada ostrych krawędzi, nie odkształca się i nie wygina. Dzięki powłoce z PVC nie ulega korozji i jest wolna od niebezpiecznego ołowiu.

Altanki i pergole – przestrzeń na wspólny relaks

Ciekawym rozwiązaniem są altanki i pergole.

– Miejsce, gdzie będziemy spędzali czas z rodziną, np. altana, powinno być osłonięte od wiatru i mieć piękny widok na kwitnącą część ogrodu – radzi architekt. – Wiatę można dodatkowo ozdobić roślinami, na przykład pnączami: powojnikiem, wiciokrzewem lub akebią. Silnie rosnące pnącza, takie jak glicynia, aktinidia, hortensja pnąca bądź dzikie wino, a także róże, wprowadzą wyjątkowy nastrój wokół altany.

Decydując się na pnącza, trzeba pamiętać o arkadach, które będą je podpierać. Wiata opleciona pnączami ciekawie wkomponuje się w architekturę całej działki. W altance można postawić stół, a jako siedzenia wykorzystać gabiony. Gabiony to sześciany wykonane ze zgrzewanej, ocynkowanej siatki. Wypełnia się je kamieniami, drewnem lub kolorowym szkłem. Sześciany można układać w różnej kombinacji. Gabiony są nie tylko modne, ale przede wszystkim praktyczne.

Zobacz także: Jak projektować ogródki warzywne i ziołowe?

Przestrzeń dla psa

Jeśli masz psa, warto pamiętać o kojcu lub innym miejscu, w którym pies będzie mógł przebywać np. w czasie, kiedy na terenie działki znajdują się obcy ludzie. Siatka, którą wykorzystuje się do zrobienia kojca, powinna być przymocowana do podmurówki, żeby pies nie zrobił podkopu.

– Miejsce na kojec powinno znajdować się na skrawku ziemi osłoniętym od słońca, najlepiej w pobliżu dużego drzewa rzucającego cień. Najlepsza będzie brzoza lub klon, gdyż są to drzewa, które szybko rosną. Teren dookoła warto utwardzić, tak aby trawnik wokół nie uległ zniszczeniu – mówi ekspert.

Warzywa w ogródku

Jeśli posiadamy odpowiednio dużą powierzchnię ogrodu, warto część działki przeznaczyć na przydomowy ogródek. Powinien to być teren oddalony od domu, aby warzywa mogły rosnąć w spokoju. Grządki warzyw najlepiej ogrodzić siatką. Siatka może być również rodzajem podpory dla roślin.

Jesień to odpowiedni czas na sadzenie krzewów i drzew, ponieważ zdążą się one ukorzenić przed zimą. Rośliny posadzone jesienią zaczną rosnąć szybciej niż te posadzone w marcu lub kwietniu. Ogród to długotrwała inwestycja. Aby osiągnąć wymarzone efekty, potrzeba czasu i cierpliwości.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Fot. Fotolia
Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu to kwestia indywidualnych gustów i oczekiwań mieszkańców. Fot. Fotolia

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama