reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Świdośliwa kanadyjska – krzew prawie idealny

Świdośliwa kanadyjska – krzew prawie idealny

Niewiele krzewów posiada tak wiele zalet jak świdośliwa kanadyjska. Jest to jeden z najbardziej odpornych na mróz krzewów rosnących w naszych warunkach, nie ma wielkich wymagań, dekoracyjnie kwitnie wiosną, ma jadalne owoce, a jego liście efektownie przebarwiają się jesienią. Poza tym, sprawdzi się w każdym ogrodzie, ponieważ nie osiąga bardzo dużych rozmiarów i dobrze znosi cięcie. Świdośliwa świetnie nadaje się zarówno na naturalne szpalery lub wyższe żywopłoty, jak i na pojedynczy akcent w ogrodzie.

Walory świdośliwy

Świdośliwa kanadyjska (Amelanchier lamarckii) jest z reguły wielopniowym krzewem osiągającym wysokość około 4–6 m. Luźna korona tego krzewu może też osiągnąć podobną szerokość. Młode liście są najpierw czerwonawe, później zielone i mają ładny, eliptyczny kształt. Najbardziej dekoracyjne są jesienią, gdy przebarwiają się na pomarańczowoczerwony kolor.  Drobne, liczne białe kwiaty zdobią świdośliwę na przełomie kwietnia i maja, a już w czerwcu dojrzewają bardzo smaczne i soczyste, czarnopurpurowe, kuliste owoce pokryte sinawym nalotem. Dawniej świdośliwę uprawiano jako krzew owocowy.

Zobacz także: Rośliny i owoce ogrodowe, które zawierają najwięcej witamin

Dla leniwego ogrodnika

Świdośliwa jest świetnym krzewem dla ogrodników, którzy nie lubią lub nie mają czasu na pielęgnowanie roślin. Jest bardzo odporna na mróz i choroby. Należy jedynie zapewnić młodym roślinom odpowiednie nawodnienie, ponieważ mogą być wrażliwe na dłuższe okresy suszy. Najlepiej udaje się na wilgotnych glebach, ale poradzi sobie na każdej, przeciętnej ogrodowej glebie. Idealnym miejscem dla świdośliwy będzie stanowisko słoneczne lub półcieniste. Warto zwrócić uwagę na  wiele funkcji, jakie może pełnić świdośliwa w ogrodzie. Jest krzewem ozdobnym zarówno wiosną, jak i jesienią, daje smaczne owoce oraz świetnie nadaje się na nieformowane szpalery lub żywopłoty.

Zobacz także: Jak przycinać krzewy ozdobne

Zastosowanie świdośliwy

Świdośliwy można sadzić w ogrodach oraz w parkach, w zieleni osiedlowej, a nawet w naturalistycznych lub leśnych założeniach. Najlepiej kupować kilkuletnie, ukorzenione sadzonki, które szybko i łatwo przyjmą się na nowym miejscu.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Świdośliwa świetnie nadaje się zarówno na naturalne szpalery lub wyższe żywopłoty, jak i na pojedynczy akcent w ogrodzie.
Świdośliwa świetnie nadaje się zarówno na naturalne szpalery lub wyższe żywopłoty, jak i na pojedynczy akcent w ogrodzie.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kaźmierczak, Tomasz Wojdal

KRS Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne i podatkowe dla biznesu - zajmuje się obsługą prawną i podatkową podmiotów gospodarczych, opracowuje dla nich plany restrukturyzacji (m.in. przekształcenia, wydzielenia, fuzje), wprowadza optymalizacyjne rozwiązania podatkowe oraz dba o to, aby zawierane kontrakty handlowe dawały maksymalne poczucie bezpieczeństwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama