reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Dlaczego glicynia nie kwitnie?

Glicynia (Wisteria) jest bardzo popularnym pnączem o pięknych, zwisających gronach kwiatów w różnych kolorach. Często jednak zdarza się, że pomimo zapewnienia roślinie optymalnych warunków glebowych, nawożenia i nawadniania glicynia nie chce kwitnąć przez wiele lat. Najczęściej tajemnica tkwi w odpowiednim cięciu roślin. Jak i kiedy ciąć glicynię, aby pobudzić ją do kwitnienia?

Termin przycinania glicynii

Warto pamiętać, że w przycinaniu pnączy największą rolę odgrywa termin. Nawet jeśli przytniemy roślinę prawidłowo, ale spóźnimy się z cięciem lub wykonamy je za wcześnie – roślina może nie zakwitnąć.

Przycięcie po posadzeniu

Bardzo ważne jest też  przycięcie rośliny po posadzeniu – skrócenie pędów o 1/3 do 2/3 długości powoduje rozkrzewienie rośliny. Przez pierwsze 2–3 lata glicynia nie wymaga więcej przycinania. Przez ten czas może dobrze się ukorzenić i wzmocnić. W następnych latach trzeba ją systematycznie, silnie ciąć, by zakwitła. Co najmniej raz w roku warto też wycinać pędy, nadmiernie zagęszczające roślinę. Poprawia to pokrój rośliny oraz ogranicza rozwój chorób i szkodników. Nieprzycinana glicynia będzie z każdym rokiem coraz bardziej ogałacać się od spodu, a liście i kwiaty będą się pojawiać jedynie na najwyżej położonych, młodych przyrostach.

Zobacz także: Jak zmienić kolor kwiatów hortensji na niebieski?

Kiedy tniemy, aby glicynia zakwitła?

Wczesną wiosną (pierwsza połowa marca) wycina się wszystkie pędy słabe, cienkie, przemarznięte oraz wyrastające bezpośrednio z podkładki. Latem (na początku sierpnia) pędy glicynii należy przycinać nad szóstym pąkiem od nasady zostawiając około 15 cm. Pozostawiamy jedynie te pędy, które mają wpływ na kierunek wzrostu pnącza.

Zobacz także: Jakie są zalety stosowania pnączy?

Jeśli wciąż nie kwitnie..

Gdy mimo prawidłowego cięcia glicynia kwitnie słabo lub nie kwitnie wcale, trzeba ograniczyć jej wzrost przez podcięcie korzeni. W lutym lub w marcu nacinamy szpadlem ziemię pionowo wokół rośliny na głębokość około 30–40 cm w odległości 1,5–2 m od jej głównego pędu. Zabieg ten pobudzi glicynię do zawiązywania pąków kwiatowych.

Pamiętajmy, że glicynia jest silnym pnączem mocno owijającym się wokół podpór. Należy sadzić ją przy solidnych pergolach, altanach lub przy stabilnie umocowanej, grubej linie. Nie może rosnąć przy rynnach, piorunochronach lub małych drzewkach, ponieważ może je uszkodzić lub zniszczyć.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Glicynia (Wisteria) jest popularnym pnączem o pięknych, zwisających gronach kwiatów w różnych kolorach.
Glicynia (Wisteria) jest popularnym pnączem o pięknych, zwisających gronach kwiatów w różnych kolorach.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Inventage

Inventage jest międzynarodową firmą specjalizującą się w optymalizacji kosztów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama