| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Brzoza pożyteczna (Betula utilis) 'Doorenbos'

Brzoza pożyteczna (Betula utilis) 'Doorenbos'

Jeśli chcemy posadzić w ogrodzie brzozę, wybierzmy brzozę pożyteczną. Do zalet brzozy należą: śnieżnobiała kora (nawet u młodych roślin), mniejsze rozmiary niż w przypadku brzozy brodawkowatej oraz minimalne wymagania.

Dlaczego właśnie brzoza?

Oprócz ozdobnej, białej kory uwagę zwracają także nieco większe liście niż u brzozy brodawkowatej, które jesienią ładnie przebarwiają się na żółto. Brzoza pożyteczna dorasta średnio do wysokości około 8m i osiąga do 5 m szerokości. Rośnie szybko, jak inne brzozy, i świetnie poradzi sobie nawet na suchych, piaszczystych glebach. Szczególnie ozdobna jest w okresie bezlistnym, gdy widocać cały pień pokryty w całości białą korą.

Zaletą odmiany 'Doorenbos' jest też to, że gałęzie odchodzą od pnia pod kątem zbliżonym do 45 stopni. Dzięki temu korona drzewa sprawia wrażenie smuklejszej niż u brzozy brodawkowatej. Często jednak zdarza się, że brzoza pożyteczna wykształca kilka pni i wtedy korona może osiągnąć o wiele większą szerokość. Przy zakupie drzewa należy zwrócić uwagę, żeby wybrać roślinę o regularnym, prostym i pojedynczym pniu i ładnie uformowanej koronie. Pozwoli to uniknąć kłopotów w przyszłości (cięcie, formowanie itp.).

Zobacz także: Zasilanie roślin żelazem – dlaczego warto?

Gdzie można posadzić brzozę?

Brzozy są drzewami, które świetnie sprawdzą się w małych i większych ogrodach, w warunkach miejskich, jak i w założeniach krajobrazowych o bardziej naturalnym charakterze. Ich śnieżnobiałe pnie wspaniale kontrastują z zielenią innych drzew i krzewów. Mogą być także świetnym towarzystwem dla nowoczesnej architektury – posadzone w gruncie lub w dużych, ozdobnych pojemnikach i skrzyniach.

Jak łączyć z innymi roślinami?

W naturalnych warunkach najlepszym towarzystwem dla brzozy są rośliny, które dobrze czują się w takich samych warunkach jak brzoza, np. jałowiec, sosna, świerk, wrzos, żarnowiec. Lekkie przepuszczalne gleby – często leśne, piaszczyste – i słoneczne stanowisko, to idealne warunki dla tej grupy roślin. Sadząc brzozę w ogrodzie, warto o tym pamiętać  i tak dobierać liczne odmiany jałowców, sosen czy świerków, aby stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do tych, w jakich gatunki te występują razem w naturze.

Zobacz także: Co zrobić, kiedy choruje lawenda?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Do zalet brzozy należą: śnieżnobiała kora (nawet u młodych roślin), mniejsze rozmiary niż w przypadku brzozy brodawkowatej oraz minimalne wymagania.
Do zalet brzozy należą: śnieżnobiała kora (nawet u młodych roślin), mniejsze rozmiary niż w przypadku brzozy brodawkowatej oraz minimalne wymagania.

PPK dla pracownika24.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »