| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Zasilanie roślin żelazem – dlaczego warto?

Zasilanie roślin żelazem – dlaczego warto?

Często pomimo regularnego nawożenia nawozami rośliny nie wyglądają atrakcyjnie, a ich liście lub igły nie są optymalnie wybarwione. Mogą być to objawy niedoboru mikroelementów, z których jednym z kluczowych jest żelazo (Fe). Charakterystycznym objawem niedostatecznej zawartości żelaza w roślinie jest chloroza (odbarwienia liści), początkowo w postaci jaśniejszych plam pomiędzy nerwami. Jakie rośliny potrzebują żelaza? Jakie nawozy stosować?

Nie tylko azot, fosfor i potas

Podstawowe składniki większości nawozów ogrodniczych to azot, fosfor, potas i magnez. Są one niezbędne do właściwego wzrostu i rozwoju roślin. Jest jednak wiele roślin, które potrzebują nie tylko tzw. makroskładników, ale także wielu mikroelementów np. żelaza, manganu, miedzi, boru, molibdenu, czy cynku. Mikroelementy maja wpływ na fizjologiczne procesy roślin, transport składników odżywczych, a także intensywne wybarwienie liści lub igieł. Niedobór mikroskładników często odbija się na wartości dekoracyjnej roślin. Jednym z najbardziej widocznych na roślinach jest niedobór żelaza. powodując odbarwienia liści. Przy bardzo dużym niedoborze tego pierwiastka liście i wierzchołki roślin stają się żółte, a nawet białawe. Może dochodzić nawet do zamierania wierzchołków wzrostu roślin.

Zobacz także: Jak dbać o rododendrony po posadzeniu?

Które rośliny cierpią bez żelaza?

Jest bardzo wiele gatunków popularnych roślin ogrodowych, które mają zwiększone zapotrzebowanie na żelazo. Jeśli go zabraknie rosną słabiej, a ich młode, wierzchołkowe liście mogą być żółtawe, wyblakłe i mało atrakcyjne.

Rośliny, które warto zasilać żelazem to między innymi: miłorząb japoński, jodła, sosna, cyprysik Lawsona, jałowce, azalia, berberys, bukszpan, wrzos, wrzosiec, pieris, różanecznik (rododendron), pigwowiec, żarnowiec, oliwnik wąskolistny, trzmielina (różne gatunki), oczar, hebe, ketmia (hibiskus), hortensja, wiciokrzewy, suchodrzew, winobluszcze, jaśminowiec, róża, kalina, barwinek, runianka japońska, dziurawiec, lawenda, magnolia.

Zobacz także: Jakie rośliny posadzić na piaszczystym podłożu?

Jak zasilać żelazem?

Nawozy ze zwiększona dawka żelaza można dostarczać roślina w różnych formach. Najwygodniejsze są nawozy długo działające (np. Osmocote Fe), które zastosowane raz w sezonie uwalniają składnik przez kilka miesięcy. Można stosować też dolistne, rozpuszczalne w wodzie nawozy, (tzw. chelaty żelaza), którymi spryskuje się liście lub igły roślin przy ostrych objawach niedoboru żelaza.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Często pomimo regularnego nawożenia nawozami rośliny nie wyglądają atrakcyjnie, a ich liście lub igły nie są optymalnie wybarwione. Mogą być to objawy niedoboru mikroelementów, z których jednym z kluczowych jest żelazo (Fe).
Często pomimo regularnego nawożenia nawozami rośliny nie wyglądają atrakcyjnie, a ich liście lub igły nie są optymalnie wybarwione. Mogą być to objawy niedoboru mikroelementów, z których jednym z kluczowych jest żelazo (Fe).

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń99.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »