REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co zrobić, kiedy choruje lawenda?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami.
Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami.

REKLAMA

REKLAMA

Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami. Jeśli zbyt obficie ją podlewamy lub posadzimy ją w zbyt zacienionym, mało przewiewnym miejscu – mogą zaatakować ją choroby grzybowe. Zamieranie wierzchołków pędów lub czernienie pędów i liści lawendy to znak, że tak właśnie się stało. Jakie choroby najczęściej atakują lawendę i jak je zwalczać oraz jak im zapobiegać?

Szara pleśń

Może pojawiać się na roślinach przez cały okres wegetac­ji. Atakuje w wilgotne dni, przy temperaturze ponad 10°C. Zarodniki rozwijają się już w temperaturze powyżej 4°C i wilgotności powietrza przekraczającej 90%. Bardzo duży wpływ na wystąpienie szarej pleśni ma też nadmierne zagęszczenie roślin i brak ruchu powietrza pomiędzy nimi.

REKLAMA

Najczęściej porażane są młode przyrosty, które brązowieją od wierzchołka, a zamieranie pędów stopniowo rozprzestrzenia się na całej roślinie. Chore fragmenty roślin są zbrunatniałe i wygięte ku dołowi, a na ich powierzchni może tworzyć się szary nalot grzybni i zarodników. W czasie podlewania roślin zarodniki mogą dostawać się na nasadę pędu tuż przy ziemi), gdzie z czasem dochodzi do rozwoju choroby oraz czernienia i zamierania pędów.

Zobacz także: Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Profilaktyka i leczenie

Starajmy się nie sadzić roślin zbyt gęsto i planować dla niej słoneczne, przewiewne stanowiska.

Rośliny z objawami szarej pleśni należy niezwłocznie po zauważeniu objawów opryskać 2–3 krotnie, (co 7–10 dni) fungicydami przeznaczonymi do zwalczania szarej pleśni, np. Teldor, Rovral Flo, Euparen Multi. W razie ponownego występowania choroby opryski należy powtarzać. Chore i zbrązowiałe pędy najlepiej przed opryskiem wyciąć i usunąć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fytoftoroza

Najgroźniejsza choroba lawendy może porażać rośliny będące we wszystkich stadiach rozwoju. Na młodych, zainfekowanych sadzonkach pojawia się zgnilizna podstawy pędu rozszerzająca się ku górze i obejmująca niekiedy całą roślinę. Na starszych roślinach objawy fytoftorozy występują zwykle tylko na części pędów, których rozwój jest wolniejszy niż pozostałych. Pędy te są wyraźnie jaśniejsze, a następnie brązowieją i brunatnieją. Zamieranie pędów powoli rozszerza się na całą roślinę.

Zobacz także: Jakie choroby grzybowe najczęściej atakują róże?

Jak zwalczać?

REKLAMA

W ochronie lawendy przed fytoftorozą najważniejsze jest zahamowanie uwalniania się zarodników grzyba. Można to osiągnąć poprzez opryskanie roślin bezpośrednio po sadzeniu środkami Biosept, Aliette czy Mil­dex lub podlanie fungicydami Previcur lub Previcur Energy 840.

Najlepszym sposobem na uniknięcie wystąpienia fytoftorozy w przyszłości jest usuwanie zainfekowanych roślin z nasadzeń bezpośrednio po zauważeniu na nich objawów chorobowych oraz opryskanie roślin rosnących w sąsiedztwie chorej (albo usuniętej) lawendy.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o lawendzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA