| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Co zrobić, kiedy choruje lawenda?

Co zrobić, kiedy choruje lawenda?

Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami. Jeśli zbyt obficie ją podlewamy lub posadzimy ją w zbyt zacienionym, mało przewiewnym miejscu – mogą zaatakować ją choroby grzybowe. Zamieranie wierzchołków pędów lub czernienie pędów i liści lawendy to znak, że tak właśnie się stało. Jakie choroby najczęściej atakują lawendę i jak je zwalczać oraz jak im zapobiegać?

Szara pleśń

Może pojawiać się na roślinach przez cały okres wegetac­ji. Atakuje w wilgotne dni, przy temperaturze ponad 10°C. Zarodniki rozwijają się już w temperaturze powyżej 4°C i wilgotności powietrza przekraczającej 90%. Bardzo duży wpływ na wystąpienie szarej pleśni ma też nadmierne zagęszczenie roślin i brak ruchu powietrza pomiędzy nimi.

Najczęściej porażane są młode przyrosty, które brązowieją od wierzchołka, a zamieranie pędów stopniowo rozprzestrzenia się na całej roślinie. Chore fragmenty roślin są zbrunatniałe i wygięte ku dołowi, a na ich powierzchni może tworzyć się szary nalot grzybni i zarodników. W czasie podlewania roślin zarodniki mogą dostawać się na nasadę pędu tuż przy ziemi), gdzie z czasem dochodzi do rozwoju choroby oraz czernienia i zamierania pędów.

Zobacz także: Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Profilaktyka i leczenie

Starajmy się nie sadzić roślin zbyt gęsto i planować dla niej słoneczne, przewiewne stanowiska.

Rośliny z objawami szarej pleśni należy niezwłocznie po zauważeniu objawów opryskać 2–3 krotnie, (co 7–10 dni) fungicydami przeznaczonymi do zwalczania szarej pleśni, np. Teldor, Rovral Flo, Euparen Multi. W razie ponownego występowania choroby opryski należy powtarzać. Chore i zbrązowiałe pędy najlepiej przed opryskiem wyciąć i usunąć.

Fytoftoroza

Najgroźniejsza choroba lawendy może porażać rośliny będące we wszystkich stadiach rozwoju. Na młodych, zainfekowanych sadzonkach pojawia się zgnilizna podstawy pędu rozszerzająca się ku górze i obejmująca niekiedy całą roślinę. Na starszych roślinach objawy fytoftorozy występują zwykle tylko na części pędów, których rozwój jest wolniejszy niż pozostałych. Pędy te są wyraźnie jaśniejsze, a następnie brązowieją i brunatnieją. Zamieranie pędów powoli rozszerza się na całą roślinę.

Zobacz także: Jakie choroby grzybowe najczęściej atakują róże?

Jak zwalczać?

W ochronie lawendy przed fytoftorozą najważniejsze jest zahamowanie uwalniania się zarodników grzyba. Można to osiągnąć poprzez opryskanie roślin bezpośrednio po sadzeniu środkami Biosept, Aliette czy Mil­dex lub podlanie fungicydami Previcur lub Previcur Energy 840.

Najlepszym sposobem na uniknięcie wystąpienia fytoftorozy w przyszłości jest usuwanie zainfekowanych roślin z nasadzeń bezpośrednio po zauważeniu na nich objawów chorobowych oraz opryskanie roślin rosnących w sąsiedztwie chorej (albo usuniętej) lawendy.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o lawendzie

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami.
Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni

Ekspert prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz projektów infrastrukturalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »