reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Co zrobić, kiedy choruje lawenda?

Co zrobić, kiedy choruje lawenda?

Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami. Jeśli zbyt obficie ją podlewamy lub posadzimy ją w zbyt zacienionym, mało przewiewnym miejscu – mogą zaatakować ją choroby grzybowe. Zamieranie wierzchołków pędów lub czernienie pędów i liści lawendy to znak, że tak właśnie się stało. Jakie choroby najczęściej atakują lawendę i jak je zwalczać oraz jak im zapobiegać?

Szara pleśń

Może pojawiać się na roślinach przez cały okres wegetac­ji. Atakuje w wilgotne dni, przy temperaturze ponad 10°C. Zarodniki rozwijają się już w temperaturze powyżej 4°C i wilgotności powietrza przekraczającej 90%. Bardzo duży wpływ na wystąpienie szarej pleśni ma też nadmierne zagęszczenie roślin i brak ruchu powietrza pomiędzy nimi.

Najczęściej porażane są młode przyrosty, które brązowieją od wierzchołka, a zamieranie pędów stopniowo rozprzestrzenia się na całej roślinie. Chore fragmenty roślin są zbrunatniałe i wygięte ku dołowi, a na ich powierzchni może tworzyć się szary nalot grzybni i zarodników. W czasie podlewania roślin zarodniki mogą dostawać się na nasadę pędu tuż przy ziemi), gdzie z czasem dochodzi do rozwoju choroby oraz czernienia i zamierania pędów.

Zobacz także: Jakie rośliny można posadzić w cieniu pod drzewami?

Profilaktyka i leczenie

Starajmy się nie sadzić roślin zbyt gęsto i planować dla niej słoneczne, przewiewne stanowiska.

Rośliny z objawami szarej pleśni należy niezwłocznie po zauważeniu objawów opryskać 2–3 krotnie, (co 7–10 dni) fungicydami przeznaczonymi do zwalczania szarej pleśni, np. Teldor, Rovral Flo, Euparen Multi. W razie ponownego występowania choroby opryski należy powtarzać. Chore i zbrązowiałe pędy najlepiej przed opryskiem wyciąć i usunąć.

Fytoftoroza

Najgroźniejsza choroba lawendy może porażać rośliny będące we wszystkich stadiach rozwoju. Na młodych, zainfekowanych sadzonkach pojawia się zgnilizna podstawy pędu rozszerzająca się ku górze i obejmująca niekiedy całą roślinę. Na starszych roślinach objawy fytoftorozy występują zwykle tylko na części pędów, których rozwój jest wolniejszy niż pozostałych. Pędy te są wyraźnie jaśniejsze, a następnie brązowieją i brunatnieją. Zamieranie pędów powoli rozszerza się na całą roślinę.

Zobacz także: Jakie choroby grzybowe najczęściej atakują róże?

Jak zwalczać?

W ochronie lawendy przed fytoftorozą najważniejsze jest zahamowanie uwalniania się zarodników grzyba. Można to osiągnąć poprzez opryskanie roślin bezpośrednio po sadzeniu środkami Biosept, Aliette czy Mil­dex lub podlanie fungicydami Previcur lub Previcur Energy 840.

Najlepszym sposobem na uniknięcie wystąpienia fytoftorozy w przyszłości jest usuwanie zainfekowanych roślin z nasadzeń bezpośrednio po zauważeniu na nich objawów chorobowych oraz opryskanie roślin rosnących w sąsiedztwie chorej (albo usuniętej) lawendy.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o lawendzie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami.
Pachnąca i pięknie kwitnąca latem lawenda potrzebuje właściwej pielęgnacji, aby jak najdłużej cieszyła nas swoimi walorami.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama