REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Leśny klimat na tarasie

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa.
Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa.

REKLAMA

REKLAMA

Któż nie chciałby mieć lasu za oknem...? Nie każdy jednak ma możliwość cieszyć się bezpośrednim sąsiedztwem zieleni. Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa. Wybór roślin jest ogromny. O czym pamiętać przy wyborze roślin? Jakie odmiany najlepiej będą pasowały do naszych warunków?

Nawet na niedużej przestrzeni można urządzić miniaturowy leśny zakątek. Las najczęściej kojarzy się z sosnami, brzozami, modrzewiami, trawami i krzewami liściastymi. Wszystkie te rośliny możemy posadzić w pojemnikach na tarasie lub dużym balkonie. Najważniejsze jednak, aby dobrać takie odmiany roślin, które nie osiągną bardzo dużych rozmiarów.  Najlepsze będą odmiany o kulistych, kolumnowych lub stożkowatych koronach, które dobrze znoszą uprawę w pojemniku i wytrzymują susze i mroźne zimy. Przy wyborze roślin zawsze pamiętajmy o warunkach, jakich potrzebują one do rozwoju. Dobierajmy odmiany, które nadają się do warunków, (np. nasłonecznienie, cień) panujących na naszym tarasie.

REKLAMA

Zobacz także: Iglaki i krzewy zimozielone na zacienione tarasy

Które drzewa wybrać? Sosny, świerki, a może modrzewie?

Wśród roślin iglastych znajdziemy bardzo wiele odmian, które nie osiągają dużych rozmiarów a jednocześnie stworzą ciekawy, leśny klimat.

REKLAMA

Spośród sosen możemy wybrać wolno rosnące, kolumnowe odmiany sosny czarnej (Pinus nigra) np. `Green Tower` lub `Pyramidalis`. Mają one wąskie korony i ciemnozielone, ładne igły. Są odporne na suszę i mróz oraz dobrze znoszą uprawę w pojemnikach. Podobny efekt uzyskamy sadząc w pojemnikach odporną i efektowną sosnę bośniacką (Pinus leucodermis) w odmianach np. `Satellit`, `Compact Gem`, `Smidtii`. Jeśli chcemy posadzić niskie, zaokrąglone formy sosen wybierzmy odmiany sosny górskiej (kosodrzewiny) np. `Pumilio`, `Gnom`, `Humpy` lub o złocistych igłach  - `Winter Gold` lub `Ophir`. Bardzo efektowne są też kuliste formy szczepione na niskich pniach np. sosna czarna, `Brepo`, która zachowuje kulisty kształt i rośnie bardzo wolno.

Ze świerków warto wybierać również nieduże, wolno rosnące, karłowe okazy np. kuliste odmiany świerka białego (Picea glauca) `Alberta Globe` lub świerka pospolitego (Picea abies) - `Nidiformis`, `Echiniformis`. `Little Gem`. Jeśli mamy więcej przestrzeni możemy posadzić w większym pojemniku plączące odmiany świerka pospolitego np. `Inversa` lub `Frohburg`, które mają malowniczy pokrój i dorastają do około 2-3m wysokości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sporo ożywienia wniosą też szczepione na pniu odmiany modrzewia europejskiego (Larix decidua) – np. plączący `Pendula` lub `Repens` oraz modrzewia japońskiego (Larix kaempferi) – np. `Steef Weeper` o zwisających gałęziach lub `Kórnik` o kulistej koronie.

Zobacz także: Jak zaprojektować przestronny taras?

A może brzozy, kaliny, trawy?

REKLAMA

Jeśli zapragniemy mieć brzozę na tarasie, najlepiej postarać się o odmianę brzozy brodawkowatej (Betula pendula) o nazwie `Youngii`. Jest to zazwyczaj niskie, szczepione na pniu drzewo o zwisających gałęziach tworzących parasolowata koronę. W zależności od miejsca szczepienia może ono mieć od 1,5m do 3m wysokości i podobną szerokość korony. Na tarasie możemy ustawić też szczepione na pniu kaliny, które tworzą niskie drzewka z małą zaokrąglona koroną. Może to być kalina koralowa (Viburnum opulus), kalina hordowina (Viburnum lentago), czy kalina angielska (Viburnum carlcephalum).

Dzikiego, leśnego charakteru mogą dopełnić trawy o różnych pokrojach i barwach liści. Warte polecenia są kostrzewy (Festuca), trzęślica modra (Molina caerulea)`Variegata`, Imperata `Red Baron`, Spartina pectinata `Aureomarginata`, Turzyca Buchanana (Carex buchanani) o brązowawych, efektownych, cieniutkich liściach, rozplenia japońska (Pennisetum setaceum) `Rubrum` o dekoracyjnych, bordowych liściach; mozga trzcinowata, trzcinnik piaskowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Odmrożenie cen prądu: 60% podwyżki opłat w spółdzielniach mieszkaniowych? Za co?

    Ostrzegają przedstawiciele innych spółdzielni mieszkaniowych, z którymi rozmawiali dziennikarze "Rzeczpospolitej".

    Dyrektywa budynkowa - kto i ile zapłaci za jej wdrożenie. Ekspert: wzrosną czynsze i ceny mieszkań (o kilkaset zł na 1 m2) ale tańsza będzie eksploatacja

    Unia Europejska podejmuje kolejne kroki w kierunku promowania zrównoważonego rozwoju, efektywności energetycznej i ochrony środowiska. Jednym z kluczowych aktów prawnych w tej dziedzinie jest dyrektywa budynkowa, która stawia sobie za cel zmniejszenie zużycia energii w sektorze budownictwa poprzez wprowadzenie szeregu środków i wymogów. Dostosowanie się do wymogów dyrektywy budowlanej będzie kosztowne (zwłaszcza termomodernizacja istniejących budynków). Te koszty będą musiały ponieść spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a także indywidualni właściciele budynków. Skutkować to będzie wzrostami cen nieruchomości i stawek czynszów ale można się spodziewać także zmniejszenia kosztów utrzymanie nieruchomości, szczególnie w zakresie energii grzewczej i elektrycznej - prognozuje Maciej Zięba, Dyrektor Operacyjny homfi.

    Przegląd kominiarski i czyszczenie komina – jak często, ile kosztuje w 2024 roku, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    REKLAMA

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    REKLAMA

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA