reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Leśny klimat na tarasie

Leśny klimat na tarasie

Któż nie chciałby mieć lasu za oknem...? Nie każdy jednak ma możliwość cieszyć się bezpośrednim sąsiedztwem zieleni. Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa. Wybór roślin jest ogromny. O czym pamiętać przy wyborze roślin? Jakie odmiany najlepiej będą pasowały do naszych warunków?

Nawet na niedużej przestrzeni można urządzić miniaturowy leśny zakątek. Las najczęściej kojarzy się z sosnami, brzozami, modrzewiami, trawami i krzewami liściastymi. Wszystkie te rośliny możemy posadzić w pojemnikach na tarasie lub dużym balkonie. Najważniejsze jednak, aby dobrać takie odmiany roślin, które nie osiągną bardzo dużych rozmiarów.  Najlepsze będą odmiany o kulistych, kolumnowych lub stożkowatych koronach, które dobrze znoszą uprawę w pojemniku i wytrzymują susze i mroźne zimy. Przy wyborze roślin zawsze pamiętajmy o warunkach, jakich potrzebują one do rozwoju. Dobierajmy odmiany, które nadają się do warunków, (np. nasłonecznienie, cień) panujących na naszym tarasie.

Zobacz także: Iglaki i krzewy zimozielone na zacienione tarasy

Które drzewa wybrać? Sosny, świerki, a może modrzewie?

Wśród roślin iglastych znajdziemy bardzo wiele odmian, które nie osiągają dużych rozmiarów a jednocześnie stworzą ciekawy, leśny klimat.

Spośród sosen możemy wybrać wolno rosnące, kolumnowe odmiany sosny czarnej (Pinus nigra) np. `Green Tower` lub `Pyramidalis`. Mają one wąskie korony i ciemnozielone, ładne igły. Są odporne na suszę i mróz oraz dobrze znoszą uprawę w pojemnikach. Podobny efekt uzyskamy sadząc w pojemnikach odporną i efektowną sosnę bośniacką (Pinus leucodermis) w odmianach np. `Satellit`, `Compact Gem`, `Smidtii`. Jeśli chcemy posadzić niskie, zaokrąglone formy sosen wybierzmy odmiany sosny górskiej (kosodrzewiny) np. `Pumilio`, `Gnom`, `Humpy` lub o złocistych igłach  - `Winter Gold` lub `Ophir`. Bardzo efektowne są też kuliste formy szczepione na niskich pniach np. sosna czarna, `Brepo`, która zachowuje kulisty kształt i rośnie bardzo wolno.

Ze świerków warto wybierać również nieduże, wolno rosnące, karłowe okazy np. kuliste odmiany świerka białego (Picea glauca) `Alberta Globe` lub świerka pospolitego (Picea abies) - `Nidiformis`, `Echiniformis`. `Little Gem`. Jeśli mamy więcej przestrzeni możemy posadzić w większym pojemniku plączące odmiany świerka pospolitego np. `Inversa` lub `Frohburg`, które mają malowniczy pokrój i dorastają do około 2-3m wysokości.

Sporo ożywienia wniosą też szczepione na pniu odmiany modrzewia europejskiego (Larix decidua) – np. plączący `Pendula` lub `Repens` oraz modrzewia japońskiego (Larix kaempferi) – np. `Steef Weeper` o zwisających gałęziach lub `Kórnik` o kulistej koronie.

Zobacz także: Jak zaprojektować przestronny taras?

A może brzozy, kaliny, trawy?

Jeśli zapragniemy mieć brzozę na tarasie, najlepiej postarać się o odmianę brzozy brodawkowatej (Betula pendula) o nazwie `Youngii`. Jest to zazwyczaj niskie, szczepione na pniu drzewo o zwisających gałęziach tworzących parasolowata koronę. W zależności od miejsca szczepienia może ono mieć od 1,5m do 3m wysokości i podobną szerokość korony. Na tarasie możemy ustawić też szczepione na pniu kaliny, które tworzą niskie drzewka z małą zaokrąglona koroną. Może to być kalina koralowa (Viburnum opulus), kalina hordowina (Viburnum lentago), czy kalina angielska (Viburnum carlcephalum).

Dzikiego, leśnego charakteru mogą dopełnić trawy o różnych pokrojach i barwach liści. Warte polecenia są kostrzewy (Festuca), trzęślica modra (Molina caerulea)`Variegata`, Imperata `Red Baron`, Spartina pectinata `Aureomarginata`, Turzyca Buchanana (Carex buchanani) o brązowawych, efektownych, cieniutkich liściach, rozplenia japońska (Pennisetum setaceum) `Rubrum` o dekoracyjnych, bordowych liściach; mozga trzcinowata, trzcinnik piaskowy.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa.
Jeśli mamy taras lub duży balkon możemy stworzyć zielony zakątek o leśnym charakterze. Zmieścimy tam zarówno iglaki, jak i liściaste krzewy i niskie drzewa.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama