| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak sadzić róże?

Jak sadzić róże?

Róże posadzone w odpowiednim terminie, w dobrze dobranym podłożu i we właściwy sposób to połowa sukcesu w ich uprawie. Jakie wybrać miejsce i o czym pamiętać przy sadzeniu róż?

Ważne odległości i wybór miejsca

Przed posadzeniem róż w grupie lub w rzędzie warto pamiętać o zachowaniu właściwych odstępów między krzewami. Największe odstępy pozostawiamy między różami pnącymi, parkowymi i krzewiastymi. Zależnie od odmiany odstęp powinien wynosić od 80 do 120cm. Róże rabatowe o szybkim wzroście powinniśmy sadzić w odległości około 50cm. Miniaturowe odmiany róż zadowolą się odstępem około 20-30cm, a niskie odmiany róż rabatowych sadzimy w odstępie 30-40-cm.

Większość odmian róż najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Jedynie niektóre odmiany o czerwonych kwiatach mogą źle znosić silne nasłonecznienie, które może uszkodzić płatki kwiatów. Na południowych wystawach (najsilniejsze nasłonecznienie) lepiej, więc sadzić odmiany o jaśniejszych barwach kwiatów. Miejsce dla róż powinno być też w miarę przewiewne, aby na liściach nie rozwijały się choroby grzybowe. Lepiej unikać sadzenia róż pod drzewami i większymi krzewami, z którymi musiałyby współzawodniczyć o składniki pokarmowe i wodę.

Zobacz także: Jak wygląda kalendarium ogrodnika?

Jakie podłoże i dołek?

Optymalne podłoże dla róż powinno być gliniasto-piaszczyste, z dużą zawartością próchnicy i o obojętnym odczynie (pH 7). Przed sadzeniem glebę przekopujemy, odchwaszczamy i zasilamy przekompostowanym obornikiem lub nawozami fosforowymi (np. superfosfatem). Dołek pod róże powinien mieć około 40-50 cm szerokości i głębokości. Na dno dołka wsypujemy trochę torfu i układamy delikatnie korzenie w dołku. Korzenie nie powinny być podwinięte ani zbyt długie. Korzenie połamane zbyt długie skracamy sekatorem. Dołek przysypujemy warstwą ziemi, tak by ewentualne miejsce szczepienia (zgrubienie na szyjce korzeniowej) znalazło się kilka centymetrów pod powierzchnią gleby.

Zobacz także: Jak przycinać róże pienne?

Kiedy sadzimy róże?

Krzewy róż sprzedawane z gołym korzeniem sadzimy tylko wiosną (marzec-kwiecień) lub jesienią – w październiku. Okazy ukorzenione, w pojemnikach można sadzić przez cały sezon. Przed posadzeniem warto rośliny obficie podlać lub włożyć korzenie do pojemnika z wodą na kilka godzin. Pędy róż rabatowych i okrywowych można przed sadzeniem skrócić na długość około 20cm. Róże sadzone jesienią koniecznie kopczykujemy kilkunastocentymetrową warstwą ziemi lub torfu. Zabezpiecza to roślinę przed przemarznięciem.

Zobacz także:  Róże okrywowe – rośliny uniwersalne, odporne i długo kwitnące

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »