| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak ograniczyć rozrastanie się sumaka?

Jak ograniczyć rozrastanie się sumaka?

Często spotykane w ogrodach i zieleni miejskiej sumaki są niskimi drzewami odpornymi na mrozy i niewymagającymi w stosunku do podłoża. Najbardziej ozdobne są w okresie jesiennego przebarwiania liści. Ozdobne są też amarantowe owoce występujące u okazów żeńskich, które często pozostają na drzewach przez zimę. Sumaki mają jednak jedną wadę – nadmierną ekspansywność i tworzenie pędów odrostowych. Jak temu zapobiegać?

Zanim zdecydujemy się na posadzenie sumaka octowca (Rhus typhina) w ogrodzie warto dowiedzieć się, w jaki sposób rośnie i jak dużo potrzebuje przestrzeni. Posiadając zawczasu wiedzę o ekspansywnym charakterze tego gatunku łatwiej będzie uniknąć kłopotu. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie lub ochoty na usuwanie odrostów lepiej wybrać po prostu inną roślinę. Gdy jednak sumak już rośnie i pojawi się problem odrostów trzeba szybko reagować.

Zobacz także: Eko ogród

Jak walczyć z odrostami?

Licznie i często pojawiające się pędy odrostowe powstają zazwyczaj po zranieniu korzeni rośliny lub po jej karczowaniu. Mechaniczne (ręczne) usuwanie lub wycinanie odrostów nie przynosi skutków, gdyż tylko pobudza ich rozwój wokół drzewa. W zależności od stopnia rozprzestrzenienia się rośliny pozostaje nam wycinanie nowych pędów przy jednoczesnym stosowaniu środków chemicznych. Do tego celu można użyć totalnych środków chwastobójczych np. Roundup.

Jak to zrobić?

Po wycięciu odrostów opryskuje się rany po pędach środkiem chemicznym, który powoduje zamieranie odrostów. Punktowe działanie środka nie uszkadza głównego pędu rośliny. Opryskiwanie lub smarowanie młodych odrostów środkiem chemicznym należy powtarzać kilkukrotnie w czasie sezonu wegetacyjnego. Niestety nie ma pewności, że sumaki nie zaczną znów tworzyć odrostów. Szybka reakcja i zastosowanie herbicydów powinny ograniczyć problem z rozrastaniem się sumaków.

Zobacz także: Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?

Przed posadzeniem sumaka warto pamiętać, że ma on nie tylko walory ozdobne, ale jest też silnie trującą rośliną. Toksyczne są wszystkie części rośliny. Szczególnie niebezpieczne może być przebywanie w pobliżu sumaka małych dzieci (niebezpieczeństwo zjedzenia).

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Często spotykane w ogrodach i zieleni miejskiej sumaki są niskimi drzewami odpornymi na mrozy i niewymagającymi w stosunku do podłoża.  Fot. Fotolia
Często spotykane w ogrodach i zieleni miejskiej sumaki są niskimi drzewami odpornymi na mrozy i niewymagającymi w stosunku do podłoża. Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »