reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak ograniczyć rozrastanie się sumaka?

Jak ograniczyć rozrastanie się sumaka?

Często spotykane w ogrodach i zieleni miejskiej sumaki są niskimi drzewami odpornymi na mrozy i niewymagającymi w stosunku do podłoża. Najbardziej ozdobne są w okresie jesiennego przebarwiania liści. Ozdobne są też amarantowe owoce występujące u okazów żeńskich, które często pozostają na drzewach przez zimę. Sumaki mają jednak jedną wadę – nadmierną ekspansywność i tworzenie pędów odrostowych. Jak temu zapobiegać?

Zanim zdecydujemy się na posadzenie sumaka octowca (Rhus typhina) w ogrodzie warto dowiedzieć się, w jaki sposób rośnie i jak dużo potrzebuje przestrzeni. Posiadając zawczasu wiedzę o ekspansywnym charakterze tego gatunku łatwiej będzie uniknąć kłopotu. Jeśli nie mamy wystarczająco dużo miejsca w ogrodzie lub ochoty na usuwanie odrostów lepiej wybrać po prostu inną roślinę. Gdy jednak sumak już rośnie i pojawi się problem odrostów trzeba szybko reagować.

Zobacz także: Eko ogród

Jak walczyć z odrostami?

Licznie i często pojawiające się pędy odrostowe powstają zazwyczaj po zranieniu korzeni rośliny lub po jej karczowaniu. Mechaniczne (ręczne) usuwanie lub wycinanie odrostów nie przynosi skutków, gdyż tylko pobudza ich rozwój wokół drzewa. W zależności od stopnia rozprzestrzenienia się rośliny pozostaje nam wycinanie nowych pędów przy jednoczesnym stosowaniu środków chemicznych. Do tego celu można użyć totalnych środków chwastobójczych np. Roundup.

Jak to zrobić?

Po wycięciu odrostów opryskuje się rany po pędach środkiem chemicznym, który powoduje zamieranie odrostów. Punktowe działanie środka nie uszkadza głównego pędu rośliny. Opryskiwanie lub smarowanie młodych odrostów środkiem chemicznym należy powtarzać kilkukrotnie w czasie sezonu wegetacyjnego. Niestety nie ma pewności, że sumaki nie zaczną znów tworzyć odrostów. Szybka reakcja i zastosowanie herbicydów powinny ograniczyć problem z rozrastaniem się sumaków.

Zobacz także: Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?

Przed posadzeniem sumaka warto pamiętać, że ma on nie tylko walory ozdobne, ale jest też silnie trującą rośliną. Toksyczne są wszystkie części rośliny. Szczególnie niebezpieczne może być przebywanie w pobliżu sumaka małych dzieci (niebezpieczeństwo zjedzenia).

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Często spotykane w ogrodach i zieleni miejskiej sumaki są niskimi drzewami odpornymi na mrozy i niewymagającymi w stosunku do podłoża.  Fot. Fotolia
Często spotykane w ogrodach i zieleni miejskiej sumaki są niskimi drzewami odpornymi na mrozy i niewymagającymi w stosunku do podłoża. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama