| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jakie rośliny posadzić na piaszczystym podłożu?

Jakie rośliny posadzić na piaszczystym podłożu?

Wielu właścicieli ogrodów zmaga się z problemem suchego, przepuszczalnego, piaszczystego podłoża. Gleby takie często znajdują się na leśnych działkach lub w ich okolicach. Można pokusić się o zmianę rodzaju gleby, wzbogacenie jej w próchnicę. Efektu takich prac należy jednak spodziewać się po kilku sezonach i jest to wyjście pracochłonne. Można też wybrać rośliny, które będą się dobrze czuły na takim podłożu, nie sprawiając przy tym kłopotów.

Zanim posadzimy rośliny

Gdy gleba w naszym ogrodzie jest piaszczysta i przepuszczalna nie ma sensu sadzić tam roślin, które potrzebują gleby zwięzłej i wilgotnej. Mimo, że początkowo mogą wyglądać atrakcyjnie, to szybko stracą swe walory i będą rosły słabo lub będą zamierać. Przed zakupem roślin warto sprawdzić, jakiej gleby potrzebują, by nie sprawiały kłopotu po ich posadzeniu. Warto też rozejrzeć się, jakie gatunki roślin rosną w okolicy naszego ogrodu i poszukać podobnych gatunków i ich odmian.

Nawet, jeśli zdecydujemy się na użyźnianie gleby w ogrodzie, (co może zająć nawet kilka lat), warto najpierw posadzić rośliny, które dobrze znoszą suchą, piaszczystą glebę.

Zobacz  także: W czym tkwi istota projektowania ogrodów?

Żywopłot

Sadząc żywopłot warto użyć takich roślin jak: kolorowe berberysy, irga błyszcząca, karagana syberyjska, lilak pospolity, ligustr pospolity, pęcherznica kalinolistna i jej odmiany `Diabolo` i `Luteus`, róża pomarszczona, tawlina jarzębolistna, śliwa wiśniowa i jej odmiany.

Krzewy

Wśród krzewów na uwagę zasługują odporny oliwnik wąskolistny, rokitnik pospolity, żarnowiec miotlasty, szczodrzeniec położony, janowiec bułgarski, tamaryszki (drobnokwiatowy, francuski, pięciopręcikowy), irga Dammera, irga pomarszczona, trzmielina oskrzydlona – pięknie przebarwiająca się jesienią. Z krzewów iglastych najlepiej poszukać licznych odmian jałowca pospolitego i kosodrzewiny (sosna górska).

Drzewa

Lekkie, piaszczyste, leśne gleby będą odpowiednie dla brzozy brodawkowatej i jej odmian, jarzębu pospolitego (jarzębiny), jarzębu szwedzkiego, robinii akacjowej i jej odmian, sosny pospolitej, sosny bośniackiej.

Zobacz także: Ogród japoński

Trawy

W trudnych warunkach dobrze sprawdzą się tez ozdobne trawy (np. kostrzewy) i wytrzymałe byliny np. lawenda, gipsówka, macierzanka, rozchodniki, skalnice, nawłoć, rudbekia.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Przed zakupem roślin warto sprawdzić, jakiej gleby potrzebują, by nie sprawiały kłopotu po ich posadzeniu. Fot. fotolia
Przed zakupem roślin warto sprawdzić, jakiej gleby potrzebują, by nie sprawiały kłopotu po ich posadzeniu. Fot. fotolia

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Marek Nienałtowski

Ekspert Domu Kredytowego Notus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »