| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jakie choroby mogą atakować magnolie?

Jakie choroby mogą atakować magnolie?

Gdy kończy się okres kwitnienia magnolii nie przyciąga ona już naszej uwagi. Późną wiosną i latem, gdy na krzewach pozostają już tylko liście często dochodzi do porażenia różnymi chorobami, które mogą znacznie oszpecić rośliny. Różnego rodzaju plamistości liści, zamierające pędy i szary nalot na różnych częściach roślin powinny być dla nas sygnałem do działania.

Na występowanie i rozwój chorób wpływ ma wiele czynników – nadmierne zagęszczenie roślin, nadmierna wilgotność, zmienna temperatura, warunki uprawy. Najlepszym sposobem uniknięcia chorób jest profilaktyka i zapewnienie im optymalnych warunków do rozwoju. Jeśli jednak choroby już się pojawia należy jak najszybciej rozpoznać chorobę i zastosować odpowiednie środki. Szybka interwencja uchroni młode liście i pędy przed zarażeniem. Jakie choroby mogą zagrażać magnolii?

Bakteryjna plamistość liści

Jedną z najczęściej występujących chorób, które szpecą liście magnolii jest bakteryjna plamistość liści. Objawem są charakterystyczne, brunatne nieregularne plamy na liściach, które z czasem zasychają. Tkanki wokół plam żółkną, a liście ulegają deformacji. Skutecznym preparatem jest Miedzian 50WP stosowany kilka razy, co 7–10 dni. Należy też unikać zwilżania liści podczas podlewania.

Zobacz także: Na co chorują liście różaneczników?

Zamieranie pędów

Od wierzchołka pędy brązowieją i zamierają. Aby nasza magnolia dalej wzrastała pędy należy wycinać i palić.

Szara pleśń

Na płatkach kwiatowych pojawiają się wodniste brązowe plamy i szary puszysty nalot. Silnie porażone pąki w ogóle się nie rozwijają. Aby zapobiegać tej chorobie grzybowej nie należy zbyt gęsto sadzić roślin. Do zwalczania używamy preparatów Rovral Flo, Kaptan zawiesinowy lub Teldor.

Zobacz także:Jakie choroby grzybowe najczęściej atakują róże?

Antraknoza

Na liściach pojawiają się okrągłe lub jajowate plamy koloru brązowego o równych brzegach. Czasami tkanki liścia wokół plam żółkną, a liście ulegają deformacji. Nekroza może się pojawiać także na pędach. Porażone pędy należy wycinać. Chorobę zwalczamy wykonując 2-3 opryski, co 7–10 dni preparatami: Bravo, Gwarant lub Dithane.

Parch magnolii

Objawem tej choroby grzybowej są czerwonobrązowe plamy na liściach z czerwonym środkiem. Aby zwalczyć chorobę wykonujemy kilka oprysków preparatami Dithane, Bravo lub Gwarant w odstępach 7-10 dni. 

Zobacz także: Jakie szkodniki mogą zagrażać roślinom w czerwcu?

Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Czytaj także

Data publikacji:

Ostatnia aktualizacja:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Gdy kończy się okres kwitnienia magnolii  nie przyciąga ona już naszej uwagi. Późną wiosną i latem, gdy na krzewach pozostają już tylko liście często dochodzi do porażenia różnymi chorobami, które mogą znacznie oszpecić rośliny. Magnolia. Fot. Fotolia
Gdy kończy się okres kwitnienia magnolii nie przyciąga ona już naszej uwagi. Późną wiosną i latem, gdy na krzewach pozostają już tylko liście często dochodzi do porażenia różnymi chorobami, które mogą znacznie oszpecić rośliny. Magnolia. Fot. Fotolia

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Kredyt Inkaso S.A.

Nowoczesna windykacja

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »