reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jakie szkodniki mogą zagrażać roślinom w czerwcu?

Jakie szkodniki mogą zagrażać roślinom w czerwcu?

Okres od końca maja do początków lipca, to czas rozwoju i żerowania wielu szkodników. Popularne i lubiane rośliny ogrodowe, które zostaną zaatakowane, np. przez przędziorki, mszyce lub gąsienice, mogą w krótkim czasie wiele stracić ze swego uroku. Warto właśnie wtedy przyjrzeć się roślinom i w porę zastosować odpowiednie środki ochrony roślin. Możemy zaopatrzyć się w odpowiednie insektycydy lub poszukać ekologicznych preparatów do zwalczania szkodników.

Przędziorki i mszyce

Szczególną uwagę należy zwrócić w tym czasie na przędziorki, które żerują na wielu ozdobnych drzewach i krzewach. Mogą one atakować rośliny iglaste (np. świerk biały `Conica`), drzewa liściaste (graby, lipy, wierzby, jarzęby), owocowe i wiele krzewów liściastych (np. budleja Dawida, bukszpan, hortensja ogrodowa, forsycja, irga, magnolia, róża, perukowiec). Zwalczanie przędziorków jest konieczne, jeśli na przedwiośniu (w okresie bezlistnym) nie wykonaliśmy oprysku preparatami olejowymi, które zapobiegają rozwojowi szkodników. Przędziorki zwykle żerują na dolnej stronie liści i powodują mozaikowate odbarwienia (lub żółknięcie) liści i brązowienie igieł. Charakterystyczne dla występowania przędziorków są delikatne, drobne pajęczynki.

W tym okresie najbardziej intensywnie żerują też mszyce, które mogą atakować bardzo wiele roślin iglastych (np. świerki, modrzewie, sosny) i liściastych (np. róże, kaliny). Najczęściej żerują na najmłodszych liściach i szczytowych pędach.

Zobacz także: Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?

Gąsienice, czerwce

Nie mniej groźne mogą okazać się larwy czerwców i gąsienice motyli, które żywią się liśćmi i mogą ogołocić rośliny z liści lub znacznie je uszkodzić. Czerwce (tarczniki, miseczniki) często żerują na iglakach (np. cisy, jałowce, żywotniki) powodując brązowienie igieł i zniekształcanie pędów. Miseczniki poznamy po charakterystycznych brązowawych larwach (w kształcie misek), które mogą opanować całe pędy.

Zobacz także: Źródła infekcji roślin

Zwalczanie

Największym sprzymierzeńcem zwalczania szkodników jest profilaktyka. Jednak nie zawsze udaje się wykonać odpowiednie zabiegi preparatami olejowymi na przełomie zimy i wiosny. Wiosną i latem konieczna jest częsta lustracja roślin i szybka reakcja. Najczęściej konieczne jest wykonanie oprysków odpowiednimi preparatami. Obecnie dostępnych jest w sprzedaży wiele środków zwalczających przędziorki, mszyce i inne szkodniki uszkadzające rośliny. Pamiętajmy, aby wykonywać zabiegi wtedy, gdy pozwala na to pogoda – odpowiednia temperatura (np. wiele środków zwalczających szkodniki działa w temperaturze poniżej 20 stopni Celsjusza), brak opadów i wiatru.

Zobacz także: Jak chronić iglaki przed chorobami i szkodnikami

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Okres od końca maja do początków lipca, to czas rozwoju i żerowania wielu szkodników. Popularne i lubiane rośliny ogrodowe, które zostaną zaatakowane, np. przez przędziorki, mszyce lub gąsienice, mogą w krótkim czasie wiele stracić ze swego uroku. Ogród. Fot. Fotolia
Okres od końca maja do początków lipca, to czas rozwoju i żerowania wielu szkodników. Popularne i lubiane rośliny ogrodowe, które zostaną zaatakowane, np. przez przędziorki, mszyce lub gąsienice, mogą w krótkim czasie wiele stracić ze swego uroku. Ogród. Fot. Fotolia

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

DoxyChain

We change business reality

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama