reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak prawidłowo zbudować taras?

Jak prawidłowo zbudować taras?


Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Dowiedz się, jak profesjonalnie zaprojektować i skonstruować taras z drewna.

Drewno tarasowe wybieramy pod względem kilku kryteriów takich jak wygląd, kolor, cena, łatwość pielęgnacji i trwałość. Przy wyborze desek na taras często bierzemy pod uwagę panującą modę lub to, co polecą sąsiedzi. Aby dokonać właściwego wyboru, warto skorzystać z rady specjalistów. Jeżeli zależy nam na wyjątkowym wyglądzie desek, warto wybrać deski tarasowe z cumaru i jesionu.
Jeśli zależy nam na tanim materiale, powinniśmy wybrać deski wykonane ze świerku polskiego. Wytrzymałe drewno to modrzew i bangkirai, natomiast najłatwiejsze w użytkowaniu i niewymagające impregnacji są deski kompozytowe.

Wybierz deski grube i wąskie. Z parametrami desek nie należy jednak przesadzać. Maksymalna szerokość desek tarasowych powinna wynosić 150 mm, minimalna grubość – 21 mm. Optymalne proporcje szerokości do grubości desek powinny oscylować pomiędzy 1:3 a 1:6 . Bangkirai cechuje się dużą gęstością, trwałością i wytrzymałością. Jeśli zdecydujemy się na użycie tego gatunku drewna, dobrą proporcją będzie 1:5 lub 1:8. Świerk polski jest miękki, a tym samym mniej wytrzymały, dlatego optymalnym stosunkiem grubości do szerokości będzie 1:3 lub 1:4.

Zobacz także: Jak konserwować taras z drewna egzotycznego?

Wybierając miejsce, w którym będzie znajdował się taras, należy wziąć pod uwagę stosunek konstrukcji tarasu do innych części budynku, np. okien, progów lub rynien. Trzeba pamiętać, że tarasy wykonane z drewna (legary tarasowe i deski) nie powinny przekraczać wysokości 10 cm. Tarasy znajdujące się na wylewce betonowej nie mogą kolidować z pozostałymi elementami domu. W tym przypadku najpierw montujemy kątowniki, a do nich mocujemy legary. Jeżeli taras powstanie bezpośrednio na gruncie, można użyć kotew, które wbijamy w ziemię, a następnie montujemy do nich legary. Zdarza się, że ziemia w nowych budynkach opada, dlatego kotwy trzeba zabetonować. Można także użyć płytek betonowych, do których mocujemy kątowniki.

Projektując kształt tarasu, musimy wziąć pod uwagę to, jaka będzie jego wysokości nad ziemią, trawnikiem lub ścieżką ogrodową. Zdecydujmy również, ile będziemy mieć stopni na taras. Stopnie będą potrzebne, jeśli chcemy, aby wysokość tarasu ponad terenem wynosiła więcej niż 20 cm. Musimy także ustalić, jaki będzie układ desek tarasowych: prostopadły, równoległy czy pod kątem do budynku. Na tarasie musi znajdować się spadek , po którym podczas opadów deszczu będzie spływać woda. Deski powinny być układane w taki sposób, aby wyżłobienia pełniły rolę lejów, które będą odprowadzać wodę w kierunku zgodnym ze spadkiem tarasu.

Zobacz także: Jak zaprojektować przestronny taras?

Schemat montażu legarów tarasowych ustalamy w zależności od tego, na jaki sposób ułożenia desek się zdecydowaliśmy. Optymalna odległość pomiędzy legarami to około 50 cm bez względu na to, jak będziemy układać deski. Legary trzeba przymocować do kątowników. Ważne, aby legary były odpowiednio wypoziomowane. Montowane deski muszą mieć lekki spadek.

Deski tarasowe montuje się w odstępach co 4 mm. Taka odległość zapewnia drewnu swobodną pracę. Deski montujemy dwoma wkrętami w odległości 0,5 m od siebie. Aby wkręty tworzyły równą linię, rozciągnij linki na całą szerokość tarasu. Najbezpieczniej przyciąć deski dopiero, kiedy zamontujemy wszystkie części tarasu. Wtedy będziemy mieć pewność, że deski są równej długości.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Fot. DOMBAL
Deski drewniane to ciekawy sposób na wykończenie tarasu. Fot. DOMBAL

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama