reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie?

Jak pozbyć się chwastów w ogrodzie?


Pozbywanie się chwastów to walka z wiatrakami. Możesz jednak sprawić, aby nie były one tak uciążliwe.

Po budowie domu wierzchnia warstwa gleby zostaje rozsypana na całej powierzchni działki. Znajdują się w niej nasiona i korzonki, które wcześniej czy później mogą sprawiać kłopot. By uchronić się przed rozrostem chwastów, należy spulchnić glebę gruberem – jest to narzędzie wykorzystywane do głębokiego spulchniania. Potem ręcznie usunąć wszelkie pędy.

Jeśli masz więcej czasu, najlepiej przykryć ziemię czarną folią nie przepuszczającą światła. Rośliny, w szczególności chwasty wieloletnie, nawet jeśli wykiełkują w ciemności, umrą z braku światła.

Niestety nie można pozbyć się raz na zawsze rocznych chwastów. Jedyny sposób to pielenie ich już na wiosnę, gdy kiełkują – jest to sposób, by zapobiec ich dalszemu rozsiewaniu. Niektóre chwasty są gotowe na tworzenie nasion już po kilku tygodniach.

Zobacz także: Jak uchronić trawnik przed chwastami?

Jeśli nie musisz od razu sadzić tych roślin, które chcesz, warto posiać na działce najpierw koniczynę, łubin, gorczycę, groszek lub rzodkiew oleistą. Te rośliny rozrastają się gęsto i wypierają chwasty. Pozwól im zwiędnąć i pozostaw je na grządce. Następnej wiosny wymieszaj je z glebą – wzbogacą ją w składniki odżywcze.

Chwasty są silniejsze, niż kupne mieszanki traw. Dlatego jeśli chwastów jest jeszcze mało, wypiel je ręcznie. Potem skoś trawnik jak najkrócej. Poprzecinaj go wertykulatorem. Kolejne chwasty znów powyskubuj. Przy odrobinie szczęście pozbędziesz się chwastów z trawnika.
Jeżeli w glebie pozostały nasiona, chwasty odrosną. Musisz zadziałać radykalnie. Pozbądź się darni, a pustą ziemię nakryj na okres wegetacji i zimy czarną folią. Dopiero po takim zabiegu posiej nową mieszankę traw.

By nie mieć problemów z chwastami rosnącymi w donicach, najlepiej kupić sterylizowaną ziemię kwiatową. Jeśli użyjemy własnej ziemi, musimy być gotowi na to, że chwasty będą z niej wyrastać. Pielmy je, zanim urosną lub wysterylizujmy ziemię.

Zobacz także: O czym świadczy obecność chwastów?

Nie da się uniknąć chwastów wyrastających pomiędzy płytami chodnika. Jeśli podłoże chodnika zostało odpowiednio przygotowane, problem może dotyczyć jedynie chwastów jednorocznych. Wyskub je od razu, kiedy się pojawią. Zaniedbany chodnik jest niemal nie do uratowania, nawet, jeśli jest zarośnięty tylko chwastami jednorocznymi. Ich korzenie, rozrośnięte pod płytami, będą wypuszczały coraz to nowe pędy. Możesz pozbyć się ich, wydrapując je haczką ze szczelin, a potem zasypując piaskiem lub zalewając cementem. Nie będzie z nimi problemu dopóki nie przecisną się przez pęknięcia w fudze.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Pozbywanie się chwastów to walka z wiatrakami. Możesz jednak sprawić, aby nie były one tak uciążliwe. Fot. fotolia
Pozbywanie się chwastów to walka z wiatrakami. Możesz jednak sprawić, aby nie były one tak uciążliwe. Fot. fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Stelmaszczyk

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama