| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czeremcha pospolita - Colorata

Czeremcha pospolita - Colorata

Każdy zna popularną czeremchę rosnącą pospolicie niemal w całej Polsce. Nie ma specjalnych wymagań i w szybkim tempie potrafi zazielenić miejsca, w których inne rośliny nie chcą rosnąć. Jej odmiana o brunatnozielonch liściach i różowych kwiatach może być ciekawym uatrakcyjnieniem zieleni ogrodów, parków i osiedli.

Czeremcha pospolita (Prunus padus) nie zawsze zachwyca, gdyż wydaje się być pospolitym drzewem kwitnącym wiosną na biało – jak wiele drzew. Kwiaty zebrane w drobne grona mają intensywną, często duszna woń. Drzewa te można spotkać niemal wszędzie, rosną pospolicie zarówno w miastach, jak i w lasach, na polach i łąkach. Odmiana `Colorata` zdecydowanie bardziej zwraca na siebie uwagę i sprawia, że pospolita czeremcha może być także cennym i niewymagającym drzewem ozdobnym.

Czeremchy wymagają jedynie raczej wilgotnej, próchnicznej gleby, aby wykształciła bujną koronę. Są odporne na mróz oraz zanieczyszczenia powietrza i dłuższe okresy suszy. Największym walorem ozdobnym czeremchy pospolitej `Colorata` są barwne eliptyczne liście, początkowo czerwonobrązowe, później brunatnozielone. Na przełomie kwietnia i maja pojawiają się zebrane w drobne grona różowe kwiaty – nieco większe niż u gatunku. Jest to średniej wielkości drzewo lub duży krzew. Może dorosnąć do wysokości 5–10 m. Nie rośnie jednak szybko i można spokojnie przycinać i formować jej gałęzie. Dzięki temu możemy regulować wysokość rośliny i uzyskać ładnie zagęszczone drzewo. Jej zaokrąglona i często nisko rozgałęziona korona może osiągnąć kilka metrów szerokości. Najbardziej dekoracyjnie czeremcha `Colorata` prezentuje się w okresie kwitnienia – na początku maja.

Zobacz także: Dlaczego magnolia nie chce kwitnąć?

Czeremcha najlepiej będzie się czuła na stanowisku półcienistym lub słonecznym. W słońcu liście lepiej wybarwią się na czerwonobrązowy kolor. Możemy utworzyć z niej swobodnie rosnący szpaler, grupę lub kompozycję z roślinami o kontrastowej barwie ulistnienia. Świetnie też sprawdzi się w zieleni osiedlowej jako barwne grupy na dużych powierzchniach trawników lub w parkach.

Zobacz także: Dlaczego rododendron nie kwitnie?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Czeremcha pospolita nie zawsze zachwyca, gdyż wydaje się być pospolitym drzewem kwitnącym wiosną na biało – jak wiele drzew.
Czeremcha pospolita nie zawsze zachwyca, gdyż wydaje się być pospolitym drzewem kwitnącym wiosną na biało – jak wiele drzew.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »