| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Na co chorują liście różaneczników?

Na co chorują liście różaneczników?

Po zimie liście lubianych rododendronów bardzo często wyglądają mało atrakcyjnie. Wiele osób narzeka na plamistości lub brązowienie brzegów i końcówek liści. Skąd się biorą takie objawy i jak im zaradzić?

Brązowienie brzegów i końcówek liści różaneczników jest bardzo częstym zjawiskiem obserwowanym po zimie. Najczęściej objawy te spowodowane są niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi jesienią lub wczesną wiosną. Duże wahania temperatur, zimne powietrze czy wiatry mogą powodować uszkodzenia liści. Przed uszkodzeniami mrozowymi zabezpieczą rośliny osłony z mat słomianych lub agrowłókniny.

Często na młodszych, szczytowych liściach pojawiają się między nerwami jasnozielone i żółtawe przebarwienia. Objawy takie mogą świadczyć o niedoborze żelaza, które jest niezbędne dla ładnego wybarwienia i dobrej kondycji liści. Niedobory żelaza uzupełniamy opryskując liście krzewów preparatami dolistnymi zawierającymi przyswajalne formy tego pierwiastka (chelat żelaza).

Osłabioną po zimie tkankę liści bardzo łatwo atakują zarodniki grzybów. Najczęstszymi chorobami liści są plamistości, antraknoza i mączniak prawdziwy. Antraknoza objawia się powstawaniem na powierzchni liści niewielkich szaro–brązowych plam, które z czasem powiększają się tworząc charakterystyczne pierścienie. Podobne objawy powodują plamistości liści. Po zauważeniu pierwszych plam choroby te zwalczamy opryskując krzewy 2–3 krotnie fungicydami (np. Amistar, Bravo, Discus, Dithane NeoTec).

Zobacz także: Nietypowe „tuje” i cyprysiki

Z kolei mączniak prawdziwy to choroba, którą rozpoznamy po białym, mączystym nalocie na liściach. Jeśli zauważymy takie objawy na liściach, musimy jak najszybciej wykonać oprysk preparatami zwalczającymi mączniaka prawdziwego (np. Amistar, Score, lub Nimrod).
Wszystkie choroby grzybowe mogą z czasem prowadzić do deformacji i zamierania liści oraz całych roślin. Bardzo ważne jest wczesne zdiagnozowanie chorób i wykonanie oprysków. Warto wiosną wykonać oprysk profilaktyczny, aby zapobiec rozwojowi chorób. Do tego celu można wykorzystać preparat Bravo lub Topsin.

Zobacz także: Jakie rośliny posadzić na ogrodowej skarpie?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Brązowienie brzegów i końcówek liści różaneczników jest bardzo częstym zjawiskiem obserwowanym po zimie.
Brązowienie brzegów i końcówek liści różaneczników jest bardzo częstym zjawiskiem obserwowanym po zimie.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Błotnicki

Of Counsel jednej z warszawskich kancelarii prawniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »