reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Krety na trawniku – jak z nimi walczyć?

Krety na trawniku – jak z nimi walczyć?


Wiosną wiele trawników zamienia się w krainę krecich kopców. Właściciele ogrodów załamują ręce i najczęściej są bezradni wobec będących pod ochroną kretów. Jak poradzić sobie z kretami i jakich środków można użyć? A może po prostu polubić te zwierzęta...

Krety drażą podziemne korytarze w poszukiwaniu pożywienia. Są drapieżnikami i oprócz dżdżownic polują także na różne szkodniki glebowe. Drążąc korytarze krety często uszkadzają systemy korzeniowe roślin, a wyrzucaną na zewnątrz ziemią szpecą trawniki i ogrody. Krety są ssakami będącymi pod ochroną i ilość środków chemicznych oraz pułapek dopuszczonych do zwalczania tych zwierząt jest ograniczona.

Do amatorskiego zwalczania kretów można aktualnie używać jedynie preparatów w formie świec dymnych. Należy pamiętać, ze środki takie można stosować tylko w terenach zamkniętych (np. ogrodach). Zapaloną świecę jak najszybciej umieszcza się w korytarzu kreta i przykrywa darnią. W miejscu zastosowania świecy, prace ogrodowe możemy rozpocząć dopiero po około dwóch dniach. Tego typu środki można stosować w odległości, co najmniej 5 m od granicy zabudowań, lasów czy parków. Związane jest to z przepisami przeciwpożarowymi.

Oprócz środków chemicznych w sprzedaży dostępne są też różnego rodzaju pułapki na krety. Aby były one skuteczne należy umieścić je dokładnie w korytarzach. Pamiętajmy, aby nie pastwić się nad schwytanym zwierzęciem – sprawdzajmy raz na dobę pułapki i wypuśćmy krety na terenie oddalonym od naszego ogrodu.

Zobacz także: Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?

Krety nie lubią też dźwięków, które powodują drgania gleby. Najprościej jest wbić w ziemię metalowe pręty z nałożonymi na nie puszkami lub butelkami. Przy zastosowaniu tej metody trzeba pamiętać, aby zmieniać lokalizację prętów, co kilka dni, gdyż krety szybko przyzwyczajają się do powtarzających się dźwięków w jednym miejscu.

Można też spróbować po prostu polubić te zwierzaki. Wymaga to jednak wiele cierpliwości, pracy oraz czasu na porządkowanie wyrządzonych przez krety szkód. Z pewnością nie jest to sposób dla każdego, ale warto spróbować być eko ogrodnikiem.

Zobacz także: Dlaczego zamierają iglaki?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Krety nie lubią dźwięków, które powodują drgania gleby. Najprościej jest wbić w ziemię metalowe pręty z nałożonymi na nie puszkami lub butelkami.  Fot. Fotolia
Krety nie lubią dźwięków, które powodują drgania gleby. Najprościej jest wbić w ziemię metalowe pręty z nałożonymi na nie puszkami lub butelkami. Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama