| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Nietypowe „tuje” i cyprysiki

Nietypowe „tuje” i cyprysiki

Wciąż najbardziej popularną rośliną na żywopłoty są żywotniki, czyli popularne tuje oraz cyprysiki. Oprócz typowych, żywopłotowych roślin o kolumnowym lub stożkowym pokroju istnieje także wiele ciekawych odmian o niespotykanym pokroju. Są nimi między innymi odmiany o nitkowatych pędach, które możemy posadzić w każdym ogrodzie lub w pojemnikach. Ich zawisające, cienkie pędy tworzą efektowną i ciekawą kompozycję. Możemy też śmiało komponować je z innymi iglakami lub krzewami liściastymi.

Odmiany żywotników i cyprysików o zwisających, nitkowatych pędach sprawdzą się świetnie w każdym ogrodzie. Niektóre nie osiągają dużych rozmiarów i nadają się do pojemników lub ogrodów skalnych. Inne, nieco wyższe mogą stanowić efektowny, pojedynczy akcent w ogrodzie. Z każdym rokiem powstają nowe odmiany roślin, które są coraz lepiej przystosowane do określonych funkcji. Odmiany o cienkich, sznurkowatych pędach są wytrzymałe na okresowe susze, dobrze czują się na słonecznych lub półcienistych stanowiskach i nie potrzebują wiele pielęgnacji.

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) `Filiformis` dorasta do wysokości około 1,5–2 m. Ma charakterystyczny, przewisający, płaczący pokrój i najlepiej wygląda posadzony jako pojedynczy akcent w ogrodzie. Nitkowate pędy są matowo zielone.

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata)`Whipcord` osiąga mniejsze rozmiary niż `Filiformis`, ale ma bardzo efektowne, nitkowate, ciemnozielone, błyszczące pędy. Są one praktycznie pozbawione rozgałęzień bocznych, a na końcach lekko zgrubiałe, przez co mogą przypominać bicz.

Gałęzie przewieszają się łukowato i pozostają zielone przez cały rok – nawet zimą. `Whipcord` rośnie wolno i w wieku 10 lat osiąga około 80–100 cm wysokości. Swym pokrojem nie przypomina tui, jest odporny na mróz. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych oraz bardzo dobrze znosi cięcie.

Zobacz także: Rododendrony i azalie do donic na balkon

Oprócz popularnych, kolumnowych i stożkowatych odmian cyprysików Lawsona o srebrzystych lub złocistych pędach możemy posadzić w ogrodach zupełnie inne cyprysiki.

Cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) `Filifera` to odmiana przybierająca kopiastą formę, o luźnej koronie. Rośnie dosyć wolno i osiąga (w wieku 10 lat) do 2,5 m wysokości. Pędy są cienkie, sznurowate, przewisające i zielone. Odmiana ta ma przeciętne wymagania glebowe i wilgotnościowe. Podobna jest odmiana `Filifera Nana`, ale osiąga znacznie mniejsze rozmiary.

Zobacz także: Niekłopotliwe i efektowne byliny do ogrodu

Cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea' ma podobne, nitkowate pędy, ale ich barwa jest złocistożółta. Przybiera szerokostożkowy pokrój i osiąga po 10 latach około 1,5 m wysokości. Charakterystyczne są nietypowe, sznurkowate, przewisające gałęzie. Podobną, ale wolniej rosnącą odmianą jest ‘Filifera Aurea Nana’ oraz `Sungold` przybierająca barwę zielonożółtą. Odmiany te nadają się do uprawy w donicach i pojemnikach lub na ogrody skalne.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wciąż najbardziej popularną rośliną na żywopłoty są żywotniki, czyli popularne tuje oraz cyprysiki.
Wciąż najbardziej popularną rośliną na żywopłoty są żywotniki, czyli popularne tuje oraz cyprysiki.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »