reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jakie rośliny posadzić na ogrodowej skarpie?

Jakie rośliny posadzić na ogrodowej skarpie?

Skarpy można zagospodarować na różne sposoby. Oprócz zastosowania na skarpie murków oporowych, tarasów, geowłókniny, darni czy płyt betonowych można urozmaicić ją sadząc krzewy. Zalety takiego rozwiązania to duża trwałość, walory estetyczne oraz prosta pielęgnacja roślin.

Jak sadzić na skarpie?

Umacnianie skarp roślinami stosuje się najczęściej w połączeniu ze ściółkowaniem lub zabezpieczaniem geowłókniną, w której wycina się otwory i sadzi w nich rośliny. Trzeba pamiętać, że przed posadzeniem roślin na skarpie należy przygotować podłoże oraz odpowiednio wykopać dołki we wzniesieniu. Powinny one być tak przygotowane, aby bryła korzeniowa rośliny była umieszczona pionowo. Skarpy, na których sadzimy rośliny nie powinny mieć też zbyt dużego spadku. Nie powinien on przekraczać około 45–60%.

Zobacz także: Jak zaplanować skalniak w ogrodzie?

Na skarpach najlepiej posadzić rośliny dosyć silnie rosnące, dające odrosty korzeniowe i pędowe, które wiążą i umacniają glebę. Wśród wielu odmian krzewów ozdobnych znajdziemy zarówno iglaste jak i liściaste, do cienia oraz na stanowiska w pełni nasłonecznione. Można wybrać też odmiany o ciekawym, barwnym ulistnieniu. Jeśli zamierzamy obsadzić skarpę różnymi gatunkami, pamiętajmy, że rośliny osiągające większe rozmiary lepiej posadzić na szczycie skarp lub w ich górnej części. Na ich tle posadzić możemy niższe lub płożące o kontrastowym, barwnym ulistnieniu. Warto pamiętać też o przemyślanej rozstawie roślin.

Zobacz także:

Zbyt małe odstępy między roślinami mogą spowodować, że w przyszłości będą rosły w mocnym zagęszczeniu. Nie będą wtedy ładnie uformowane i mogą chorować. Rośliny mocno rosnące sadzimy w rozstawie od 1 do 3 sztuk na metr kwadratowy, mniejsze – od 3 do 5 sztuk na metr kwadratowy.

W cieniu

Jeśli wzniesienie w ogrodzie znajduje się w cieniu przez większą część dnia wybierzmy rośliny dobrze czujące się w takich warunkach. Do zadarniania takich stanowisk nadają się np.:
Bluszcz pospolity, Runianka japońska, Dereń kanadyjski, Cis pospolity `Repandens`.

W pełnym słońcu

Na skarpach nasłonecznionych posadzić można wiele roślin o atrakcyjnym ulistnieniu, pokroju i rożnych wielkościach.

Zobacz także: Jak chronić iglaki i rośliny wrzosowate przed fytoftorozą?

Krzewy liściaste polecane na skarpy w miejscach nasłonecznionych to:

Kolcowój pospolity, tawuła japońska w odmianach: `Goldflame`, `Golden Princess`, `Little Princess`, `Goldmound`, pięciornik krzewiasty `Goldstar`, `Goldfinger`, śnieguliczka Chenaulta `Hancock`, irga Dammera `Coral Beauty`, `Eicholz`,`Radicans`, róże okrywowe `The Fairy`, `Red Fairy`, `Alba Meidiland`.

Zobacz także:

Krzewy iglaste:

Jałowiec łuskowaty `Blue Carpet, jałowiec sabiński `Tamariscifolia`, jałowiec płożący `Wiltonii`, `Glauca`, jałowiec pospolity `Repanda`, `Green Carpet`, jałowiec pośredni `Old Gold`, `Pfitzera Compacta`.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Umacnianie skarp roślinami stosuje się najczęściej w połączeniu ze ściółkowaniem lub zabezpieczaniem geowłókniną, w której wycina się otwory i sadzi w nich rośliny.
Umacnianie skarp roślinami stosuje się najczęściej w połączeniu ze ściółkowaniem lub zabezpieczaniem geowłókniną, w której wycina się otwory i sadzi w nich rośliny.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama