| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak założyć łąkę kwietną?

Jak założyć łąkę kwietną?

Łąka kwietna może być ciekawą alternatywą dla trawników. Dobrze dobrane i przygotowane stanowisko sprawi, że utrzymanie łąki kwietnej będzie wymagało od nas o wiele mniej wysiłku niż pielęgnacja trawnika.

Znane wszystkim łąki są wieloletnimi użytkami zielonymi, w skład których wchodzą różne gatunki traw i roślin kwitnących. W sprzedaży dostępne są specjalne mieszanki łąk kwietnych. Warto upewnić się jednak, czy mieszanka pochodzi od wyspecjalizowanej, znanej firmy. Bardziej wytrawni ogrodnicy mogą pokusić się o samodzielne skomponowanie składu mieszanki nasion. Łąka kwietna będzie dekoracyjna przez całe lato, jeśli dobierzemy gatunki długo kwitnące.

Najczęściej w skład mieszanki na łąki kwietne wchodzą nasiona złocienia polnego, wyki ptasiej, maku polnego, chabra bławatka, czy rumianu polnego. W innych przypadkach rośliny te uważane są za chwasty ogrodowe i uporczywie zwalczane. W przypadku łąki kwietnej są podstawą całego założenia.

Łąkę kwietną najlepiej zakładać na glebach raczej lekkich i ubogich. Takie warunki pobudzą rośliny do lepszego kwitnienia. Odpowiednio dobrane stanowisko sprawi, że pielęgnacja łąki kwietnej ograniczy się do koszenia jesieni przekwitłych roślin. Nie trzeba łąki odchwaszczać, podlewać ani nawozić.

Najpierw przekopujemy i dokładnie odchwaszczamy podłoże. Następnie wszystko wyrównujemy, zagrabiamy i w spulchnioną glebę wysiewamy mieszankę nasion. Siejemy około 3 do 5 g nasion na metr kwadratowy. Na koniec wszystko jeszcze raz zagrabiamy. Gatunki powszechnie rosnące w naszym kraju wysiewa się w połowie kwietnia. Inne, ciepłolubne lepiej wysiać w połowie maja.

Zobacz także: Jak efektywnie urządzić ogród?

Łąki nie wymagają właściwie żadnej pielęgnacji. Ogranicza się ona do skoszenia jesienią przekwitłych roślin. Skoszone resztki pozostawiamy na dwa tygodnie by wszystkie pozostałe na pędach nasiona zdążyły się wysiać. Dzięki temu łąka będzie mogła odnowić się w przyszłym sezonie. W nowym sezonie możemy dosiać nasiona w miejscach, gdzie zauważymy puste miejsca.

Zobacz także: Jak wykorzystać nierówności terenu w ogrodzie?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Najczęściej w skład mieszanki na łąki kwietne wchodzą nasiona złocienia polnego, wyki ptasiej, maku polnego, chabra bławatka, czy rumianu polnego.
Najczęściej w skład mieszanki na łąki kwietne wchodzą nasiona złocienia polnego, wyki ptasiej, maku polnego, chabra bławatka, czy rumianu polnego.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »