| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Iglaki i krzewy zimozielone na zacienione tarasy

Iglaki i krzewy zimozielone na zacienione tarasy

Na słonecznych tarasach i balkonach o wiele łatwiej o dobór roślin, które będą kwitły lub ładnie będą się wybarwiać ich liście albo igły. Zdarza się jednak, że na naszym balkonie słońce gości tylko przez kilka godzin dziennie lub wcale. Czy w takich warunkach da się ożywić taras roślinami? Jakie gatunki i odmiany wybrać?

Najważniejszą rzeczą jest zaobserwowanie przez ile czasu w ciągu dnia na nasz balkon pada światło słoneczne. Jeśli przez większość dnia – nie mamy problemu. Wybór roślin jest wtedy ogromny. Ale jeśli mamy zacieniony zakątek balkonu czy tarasu, do którego słońce dociera jedynie rankiem lub prawie wcale – trzeba starannie wybrać gatunki, które dadzą sobie radę w takich warunkach. Zacienione balkony wcale nie muszą być smutniejsze od tych w pełni nasłonecznionych. Jest wiele roślin, które mogą urozmaicić cieniste miejsca na tarasie.

Przy wyborze roślin do pojemników zwracajmy uwagę głównie na rozmiary jakie rośliny osiągną w wieku dorosłym. Wybierzmy takie, które będą pasowały do powierzchni jaką dysponujemy. Następna ważna rzecz to warunki jakich potrzebują rośliny do optymalnego rozwoju. Chodzi przede wszystkim o dobór odpowiedniego podłoża, wielkości pojemników i stanowiska. Spośród iglaków do cienia i półcienia możemy wybrać wolno rosnące rośliny np.:

Choina kanadyjska (Tsuga canadensis) Yeddeloh – karłowa odmiana o poduszkowatym pokroju, z gniazdkowatym zagłębieniem pośrodku krzewu. Dorasta do wysokości kilkudziesięciu centymetrów.
Cyprysik tępołuskowy (Chamaecyparis) Nana Gracilis – wolno rosnący krzew o efektownie, muszlowato poskręcanych pędach i ciemnozielonych pędach.
Jodła balsamiczna (Abies balsamea) Nana i Piccolo – odmiany o zaokrąglonym pokroju i ładnych, dekoracyjnych, zielonych igłach. Dorastają do około 50 cm.
Cis pospolity (Taxus baccata) Fastigiata Robusta (wąska kolumnowa odmiana o zielono żółtych igłach; osiąga około 2 m wysokości, lubi ciecie), Farmen (wolno rosnąca, niska odmiana o krzaczastym pokroju, dorasta do około 1 m wysokości I szerokości).
Cis pośredni (Taxus media) Hilli, Wojtek – wąskie kolumnowe i wolno rosnące odmiany lubiące przycinanie.

Zobacz także:  Jak łatwo rozmnożyć popularne krzewy ogrodowe?

Na zacienione miejsca na tarasach możemy wybrać m. in.:

Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens) i jego liczne odmiany. Należy pamiętać o osłanianiu tego krzewu na zimę i niedopuszczaniu do przesuszenia ziemi w donicach.
Irga Dammera (Cotoneaster dammeri) Mooncreeper, Major – niskie krzewy o skórzastych, zielonych liściach i czerwonych owocach jesienią. Dorastają do około 20 cm wysokości i 80 cm szerokości.
Trzmielina Fortune`a – niskie krzewy o drobnych liściach z białymi lub żółtymi przebarwieniami. 

Zobacz także: Czy środki ochrony roślin to konieczność?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens) i jego liczne odmiany. Należy pamiętać o osłanianiu tego krzewu na zimę i niedopuszczaniu do przesuszenia ziemi w donicach.
Bukszpan wiecznie zielony (Buxus sempervirens) i jego liczne odmiany. Należy pamiętać o osłanianiu tego krzewu na zimę i niedopuszczaniu do przesuszenia ziemi w donicach.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Koalicja Bezpieczni w Pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »