| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jakich warunków potrzebuje Kanna?

Jakich warunków potrzebuje Kanna?

Niewiele jest tak dekoracyjnych roślin, jak paciorecznik ogrodowy, czyli popularna kanna. Ozdobne są zarówno okazałe kwiaty kanny, jak i liście roślin tworzących niepowtarzalne, przyciągające wzrok kompozycje ogrodowe. Jak dbać o te efektowne kłączowe byliny?

Niezwykłe kanny

Nieco egzotycznie wyglądające i bardzo dekoracyjne kwiaty pacioreczników pojawiają się od połowy lata aż do pierwszych przymrozków. Najlepiej uprawiać je na mieszanych rabatach lub w dużych pojemnikach. Kwiaty kanny mają trąbkowaty kształt i osiągają około 15 cm średnicy. Pojawiają się obficie na końcach wzniesionych łodyg. Szerokie i jajowate liście osiągają długość do 60 cm i są spiralnie owinięte wokół łodyg. Najbardziej popularne gatunki to paciorecznik ogrodowy (Canna generalis) oraz paciorecznik indyjski (Canna indica).

Zobacz także: Które krzewy iglaste zmieniają kolor na zimę?

Wśród odmian paciorecznika ogrodowego znajdziemy okazy o kwiatach łososiowych, żółtych, szkarłatnych, różowych, czerwonych oraz o barwnych liściach – zielonych z czerwonawym obrzeżeniem, buraczkowych, czerwonych, brązowych. Paciorecznik indyjski ma czerwone kwiaty z różnymi przebarwieniami, a na zielonych liściach pojawiają się różowe lub żółte plamy.

Jak uprawiać kanny?

Kłącza sadzimy na rabatach lub w pojemnikach w drugiej połowie maja, kiedy minie już niebezpieczeństwo przymrozków. Wybieramy stanowisko w pełni nasłonecznione ,aby rośliny obficie kwitły i wybarwiały się. Jesienią, po pierwszych przymrozkach, wykopujemy kłącza i odcinamy od nich martwe części roślin. Zimą przechowujemy w lekko wilgotnym torfie, w pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem ale niezbyt ciepłym. Nawozimy przez całe lato nawozami wieloskładnikowymi dla roślin kwitnących. Podlewamy umiarkowanie, w czasie letnich upałów bardziej obficie.

Zobacz także: Podlewanie ręczne czy nawadnianie?

Rozmnażanie

Najlepiej rozmnażać kannę wiosną poprzez dzielenie kłączy przed umieszczeniem ich w pojemnikach lub na rabacie. Można też zimą wysiewać nasiona.

Zagrożenia

W niesprzyjających warunkach kanna może chorować na choroby grzybowe, które objawiają się plamami i smugami na liściach oraz gniciem pąków. Groźne mogą być też szkodniki – nicienie, roztocza, mszyce i roztocza. W sprzedaży dostępne są skuteczne środki zwalczające choroby grzybowe oraz szkodniki.

  Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »