| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?

Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?

Rośliny posadzone w niekorzystnych dla siebie warunkach i nie pielęgnowane są słabsze i bardziej podatne na wszelkie choroby i ataki szkodników. Wczesną wiosną nie powinniśmy zapomnieć o profilaktycznych zabiegach, które mogą znacznie ograniczyć występowanie chorób i szkodników iglastych i liściastych roślin ogrodowych.

Najlepszym i najprostszym sposobem uniknięcia chorób i szkodników jest zapewnienie roślinom optymalnych warunków do rozwoju. Chodzi głównie o zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska (nasłonecznienie lub cień), nawodnienia, zasilania nawozami oraz dobranie odpowiedniej wielkości rośliny do miejsca, w którym ma rosnąć. Ważna jest też opieka zimą (w razie potrzeby osłanianie roślin przed mrozami). Rośliny posadzone w niekorzystnych dla siebie warunkach i nie pielęgnowane są słabsze i bardziej podatne na wszelkie choroby i ataki szkodników.

Skutecznymi środkami służącymi do tego celu są Promanal lub Treol. Są to insektycydy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu kontaktowym przeznaczonym do zwalczania przędziorka owocowca na jabłoni, misecznika śliwkowego na śliwie, misecznika cisowca na cisie oraz ochojnika świerkowo-modrzewiowego na modrzewiu i świerku. Na roślinie działają powierzchniowo, czyli nie wnikają w głąb roślin.

Zobacz także: Jak ekologicznie zwalczyć ślimaki?

Środki najkorzystniej jest zastosować (w zależności od pogody) na przełomie lutego i marca lub przed pękaniem pąków wiosną. Musimy dokładnie opryskać rośliny, tak by ciecz spływała z pni i gałęzi. Warunkiem udanego zabiegu jest bezdeszczowa pogoda i temperatura – co najmniej 12 °C. Do wykonania oprysku należy wybrać suchy i niezbyt wietrzny dzień. Opryskanie roślin powoduje powstawanie na roślinie powłoki okrywającej. Szkodniki, które zimują na roślinie w postaci larw lub jaj, tracą dopływ powietrza i giną.

Zobacz także: Jak wypłoszyć ptaki z ogrodu?

Pierwsze ciepłe i słoneczne dni, to także czas kiedy mogą pojawiać się różnego rodzaju plamistości, rdze i inne choroby liści, igieł, pędów drzew i krzewów ozdobnych. Profilaktyczne zabiegi warto przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji roślin lub zaraz na jej początku. Przeciwko plamistościom i innym chorobom liści i igieł wykonuje się opryski różnymi środkami zapobiegającymi rozwojowi zarodników grzybów. Obecnie dostępnych jest mnóstwo fungicydów nadających się do tego celu. Godne polecenia są np. Bravo, Topsin, Amistar. Wykonujemy co najmniej dwa opryski co 7–10 dni. Nie ma niestety pełnej gwarancji, że choroby nie wystąpią ale z pewnością profilaktyka na początku sezonu pozwoli na znaczne ograniczenie ewentualnych porażeń.

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Opryskanie roślin powoduje powstawanie na roślinie powłoki okrywającej. Szkodniki, które zimują na roślinie w postaci larw lub jaj, tracą dopływ powietrza i giną. Fot. Fotolia
Opryskanie roślin powoduje powstawanie na roślinie powłoki okrywającej. Szkodniki, które zimują na roślinie w postaci larw lub jaj, tracą dopływ powietrza i giną. Fot. Fotolia

Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »