REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zapobiegać rozwojowi chorób i szkodników wiosną?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Opryskanie roślin powoduje powstawanie na roślinie powłoki okrywającej. Szkodniki, które zimują na roślinie w postaci larw lub jaj, tracą dopływ powietrza i giną. Fot. Fotolia
Opryskanie roślin powoduje powstawanie na roślinie powłoki okrywającej. Szkodniki, które zimują na roślinie w postaci larw lub jaj, tracą dopływ powietrza i giną. Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rośliny posadzone w niekorzystnych dla siebie warunkach i nie pielęgnowane są słabsze i bardziej podatne na wszelkie choroby i ataki szkodników. Wczesną wiosną nie powinniśmy zapomnieć o profilaktycznych zabiegach, które mogą znacznie ograniczyć występowanie chorób i szkodników iglastych i liściastych roślin ogrodowych.

Najlepszym i najprostszym sposobem uniknięcia chorób i szkodników jest zapewnienie roślinom optymalnych warunków do rozwoju. Chodzi głównie o zapewnienie roślinie odpowiedniego stanowiska (nasłonecznienie lub cień), nawodnienia, zasilania nawozami oraz dobranie odpowiedniej wielkości rośliny do miejsca, w którym ma rosnąć. Ważna jest też opieka zimą (w razie potrzeby osłanianie roślin przed mrozami). Rośliny posadzone w niekorzystnych dla siebie warunkach i nie pielęgnowane są słabsze i bardziej podatne na wszelkie choroby i ataki szkodników.

REKLAMA

Zwalczanie szkodników wiosną

Skutecznymi środkami służącymi do tego celu są Promanal lub Treol. Są to insektycydy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu kontaktowym przeznaczonym do zwalczania przędziorka owocowca na jabłoni, misecznika śliwkowego na śliwie, misecznika cisowca na cisie oraz ochojnika świerkowo-modrzewiowego na modrzewiu i świerku. Na roślinie działają powierzchniowo, czyli nie wnikają w głąb roślin.

Zobacz także: Jak ekologicznie zwalczyć ślimaki?

Środki najkorzystniej jest zastosować (w zależności od pogody) na przełomie lutego i marca lub przed pękaniem pąków wiosną. Musimy dokładnie opryskać rośliny, tak by ciecz spływała z pni i gałęzi. Warunkiem udanego zabiegu jest bezdeszczowa pogoda i temperatura – co najmniej 12 °C. Do wykonania oprysku należy wybrać suchy i niezbyt wietrzny dzień. Opryskanie roślin powoduje powstawanie na roślinie powłoki okrywającej. Szkodniki, które zimują na roślinie w postaci larw lub jaj, tracą dopływ powietrza i giną.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jak wypłoszyć ptaki z ogrodu?

Profilaktyka chorób grzybowych

Pierwsze ciepłe i słoneczne dni, to także czas kiedy mogą pojawiać się różnego rodzaju plamistości, rdze i inne choroby liści, igieł, pędów drzew i krzewów ozdobnych. Profilaktyczne zabiegi warto przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji roślin lub zaraz na jej początku. Przeciwko plamistościom i innym chorobom liści i igieł wykonuje się opryski różnymi środkami zapobiegającymi rozwojowi zarodników grzybów. Obecnie dostępnych jest mnóstwo fungicydów nadających się do tego celu. Godne polecenia są np. Bravo, Topsin, Amistar. Wykonujemy co najmniej dwa opryski co 7–10 dni. Nie ma niestety pełnej gwarancji, że choroby nie wystąpią ale z pewnością profilaktyka na początku sezonu pozwoli na znaczne ograniczenie ewentualnych porażeń.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA