| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak posadzić Mieczyki?

Jak posadzić Mieczyki?

Mieczyki to popularne kwiaty ogrodowe, które często uprawia się na kwiat cięty. Ich bulwy wykopane jesienią przechowujemy w pomieszczeniach. W połowie kwietnia możemy znów posadzić je w ogrodzie. Jak sprawić by mieczyki zdrowo się rozwijały?

Najbardziej popularny i ceniony jest mieczyk ogrodowy (Gladiolus xhybridus) w wielu odmianach. Mieczyki są to rośliny trwałe, osiągające wysokość 100–120 cm. Tworzą nierozgałęzioną, prostą łodygę, zgrubiałą u nasady i zakończoną kłosowatym kwiatostanem. Kwiaty są przeważnie barwne, duże i liczne, od 12 do 24 na jednym kwiatostanie. W drugiej połowie kwietnia gleba jest już na tyle ogrzana, że możemy przystąpić do sadzenia bulw mieczyków. Najpierw jednak warto przejrzeć przechowywane zimą bulwy i odrzucić wszystkie chore, uszkodzone lub suche.

Sadzenie

Bulwy mieczyków sadzimy w rozstawie około 20 cm na głębokość 6–10 cm. Jeśli mamy w ogrodzie lżejsze, bardziej piaszczyste podłoże można posadzić bulwy nieco głębiej – nawet na głębokości około 15 cm. Dzięki temu wysokie, ciężkie pędy kwiatostanowe będą o wiele stabilniejsze. Pamiętajmy, że bulwy mieczyków przed wysadzeniem dobrze jest zaprawić preparatem przeciwgrzybowym, aby zabezpieczyć rośliny przed chorobami w okresie wegetacji.

Zobacz także: Trawnik wizytówką Twojego domu

Uprawa i pielęgnacja

Wiosną mieczyki – podobnie jak inne rośliny ogrodowe – rosną najbardziej intensywnie. Należy w tym okresie zapewnić im optymalną wilgotność gleby. Z początkiem maja można też rozpocząć dokarmianie nawozami wieloskładnikowymi. Mieczyki zakwitają najczęściej w drugim roku uprawy. Bulwy na zimę należy wykopać, z reguły w październiku . Pędy ucinamy delikatnie nad powierzchnią ziemi przed wykopaniem lub zaraz po wykopaniu bulw. Należy je posortować, wysuszyć i umieścić w pomieszczeniu, w którym panuje temperatura około 5 ºC.

Zobacz także: Jak uprawiać miętę?

Zastosowanie mieczyków

Są stosowane przede wszystkim na kwiaty cięte. W celu zachowania jak najdłuższego kwitnienia kwiaty ścinamy w momencie, gdy zacznie się rozwijać pierwszy kwiat. Trwałość kwiatu przedłuży się wtedy nawet do 3 tygodni. Mieczyki uprawiane są też jako kwiaty ogrodowe o wielu barwnych odmianach.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »