reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jakich warunków potrzebują klony palmowe?

Jakich warunków potrzebują klony palmowe?

Kiedy klony palmowe wiosną wypuszczą liście, nie sposób przejść obok nich obojętnie. Niepowtarzalne barwy i kształty liści oraz malowniczy pokrój to największe walory klonów palmowych. Istnieje kilkaset odmian klonów palmowych o różnych kształtach koron i fantazyjnie postrzępionych lub klapowanych liściach. Są to jednak bardzo delikatne i kapryśne rośliny, które potrzebują odpowiedniego stanowiska, osłony zimą oraz lekko wilgotnego podłoża. Jak dbać o klony palmowe w naszych warunkach?

Największym walorem ozdobnym tych krzewów są delikatne, filigranowe liście (w zależności od odmiany są różowe, purpurowe, kremowe, czerwono-białe, żółto-zielone, czerwono-zielone) oraz malowniczy, parasolowaty kształt korony. Najczęściej w sprzedaży można spotkać odporniejsze odmiany klonu takie jak Atropurpureum i Dissectum. W naszym kraju ciężko o większy wybór klonów spośród bardzo licznych odmian, ze względu na panujący klimat. Dlatego też klony nie należą do roślin tanich. Klony palmowe najlepiej hodować w zachodnich rejonach Polski.

Zobacz także: Jak przycinać krzewy ozdobne

Wymagania rarytasów

Klonów palmowych nie należy sadzić na podmokłych stanowiskach, najlepiej czują się one na próchnicznych, lekko wilgotnych glebach o lekko kwaśnym odczynie. Zbyt żyzna ziemia spowoduje, że intensywnie rosnące końce pędów nie zdążą zdrewnieć przed zimą, co doprowadzi do ich przemarzania.

System korzeniowy klonów palmowych jest płytki, dlatego oprócz podlewania potrzebują one również ściółkowania, które zabezpiecza glebę przed nadmiernym parowaniem. Klony palmowe powinny rosnąć w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru. Krzewy te formują najbardziej kształtne i dekoracyjne korony na stanowiskach słonecznych, ale pod warunkiem, że mamy w ogrodzie wystarczająco wilgotną glebę. W przeciwnym wypadku lepiej posadzić klon palmowy w lekkim półcieniu, gdyż mocne słońce może wysuszać ich delikatne liście lub poparzyć ich końcówki.

Zobacz także: Ciekawe krzewy o żółtych liściach

Szczególnie odmiany z grupy Dissectum (o mocno postrzępionych liściach) przez pewien czas po posadzeniu mogą mieć zasuszone krawędzie i wierzchołki liści. Młode okazy na zimę trzeba osłaniać przed mrozem (okryciami ze słomy, juty lub agrowłókniny). Najlepiej przeprowadzić cięcia pielęgnacyjne i formujące zimą lub wczesną wiosną (w okresie bezlistnym).

Gdzie posadzić klon palmowy?

Klon palmowy najlepiej posadzić w taki sposób, aby prezentował się efektownie, ale nie był narażony na silne wiatry i palące słońce. Idealnie nadaje się do ogrodów japońskich albo stylizowanych na japońskie. W ogrodach, które są dobrze osłonięte żywopłotami lub murami, o łagodnym mikroklimacie, klon palmowy może rosnąć nawet pojedynczo na trawniku. Niskie odmiany klonu palmowego można posadzić w donicach na tarasie, ale trzeba je na zimę wynosić do piwnicy, garażu lub na werandę.

Zobacz także: Bonsai – miniaturowe drzewko

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Klonów palmowych nie należy sadzić na podmokłych stanowiskach, najlepiej czują się one na próchnicznych, lekko wilgotnych glebach o lekko kwaśnym odczynie. Fot. Fotolia
Klonów palmowych nie należy sadzić na podmokłych stanowiskach, najlepiej czują się one na próchnicznych, lekko wilgotnych glebach o lekko kwaśnym odczynie. Fot. Fotolia

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

KasperskyLab

Ochrona przed zagrożeniami IT

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama