reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak oczyszczać oczka wodne?

Jak oczyszczać oczka wodne?

Oczko wodne to ciekawy element wystroju ogrodu. Aby sprawdzało się przez długie lata, trzeba o nie odpowiednio dbać. Oczko wodne wymaga profesjonalnych zabiegów i sprzętów, takich jak filtry lub pompy.

Firmy zajmujące się produkcją pomp mają w sprzedaży m.in. pompy do zasilania kaskad, fontann, strumieni, pompy o charakterze uniwersalnym, a także pompy działające z filtrami.

- wydajność pompy jaka będzie nam potrzebna
- ciśnienie przepływającej przez nią wody
- rodzaj pompy jaki będzie nam potrzebujemy do danego zbiornika

Kupując pompę, powinniśmy zwrócić uwagę na parametry znajdujące się na opakowaniu. Pompy różnią się między sobą i mają różne zastosowanie. Inną pompę wybierzemy do fontanny, a inną do węża ogrodowego. Warto zwrócić uwagę także na jej wydajność.

Pompy zasila się na ogół napięciem 230 V. Pompy, które charakteryzują się niższym napięciem (o wysokości 12 lub 24 V) muszą być dodatkowo wspomagane transformatorem.

Pompę należy dobrze zabezpieczyć, w taki sposób, aby napięcie elektryczne nie stanowiło zagrożenia. W tym celu potrzebna jest odpowiednia skrzynka, w której będą umieszczone gniazdka elektryczne, a także wyłącznik nadmiarowo – prądowy oraz różnicowo – prądowy zabezpieczający zasilanie.

Aby skutecznie wymienić zanieczyszczoną wodę w oczku wodnym, pompa, połączona z filtrem, powinna mieć określoną budowę. Przepompowanie wody trwa około godziny. Filtr najlepiej umieścić z brzegu oczka, tak aby mieć do niego łatwy dostęp. Pompę należy zainstalować poniżej poziomu lustra wody, w miejscu, gdzie zbiornik jest najgłębszy. Można ją także umieścić obok oczka, np. w studzience – ale musi być ona sucha. Aby oczyszczanie oczka było efektywnej, do pompy można podłączyć kosz ssawny lub skimmer, który zbierze zanieczyszczenia z powierzchni wody.

Zobacz także:  Jak zaplanować wodny zakątek w ogrodzie?

Fontanna nie tylko zdobi oczko, ale i napowietrza wodę. Pompa do zasilania fontanny powinna zawierać gąbkę lub siatkę, która będzie filtrować przepływającą wodę. Ten rodzaj pompy często się zapycha, jeśli woda jest brudna. Poza fontanną, pompę możemy wzbogacić o kaskadę lub strumień, jeśli podłączymy do niej trójnik i zawór, które uregulują poziom wody. Parametry pompy, takie jak wysokość podnoszenia lub wydajność, należy dopasować do typu dyszy i wysokości strumienia w fontannie. Ciśnienie w pompie należy ustawić w taki sposób, aby było maksymalnie 50 % większe od poziomu wody fontanny. Dysza w fontannie nie pokryje się mułem, jeśli pompa zostanie zamontowana na podwyższeniu. Pompa zasysa wodę, którą filtr oczyszcza z zabrudzeń. W zestawie z pompą można kupić filtr i dysze fontannowe. Króćce w takiej dyszy są dopasowane do każdego rodzaju pompy. Dysza musi być tak dobrana do pompy, żeby woda nie wypływała poza oczko.

Najważniejszym warunkiem, który powinna spełniać pompa z kaskadą, jest wysoka wydajność. Tutaj będą pasować pompy z filtrem i pompy do fontann. W przypadku pomp do fontann należy usunąć gąbkę, która odpowiedzialna jest za filtrowanie wody. Wydajność można obliczyć na podstawie specjalnych tabel, znajdujących się w katalogach. Wydajność trzeba dopasować do parametrów kaskady lub strumienia (1 cm = pompa o mocy 100 l/h). Poza tym, wysokość na jaką woda będzie podnoszona, musi odpowiadać wysokości kaskady lub strumienia, a także wielkości węża, która doprowadza wodę do oczka.

zobacz także:  Czy basen odkryty sprawdzi się w Polskich warunkach?

Pompę należy co jakiś czas oczyszczać, szczególnie, jeśli zauważymy, że zmniejszyło się w niej ciśnienie. Na czas zimy najlepiej przenieść pompę do zbiornika z wodą, w którym jest dodatnia temperatura. Jeśli zdecydujemy się zostawić pompę w oczku, powinniśmy odłączyć od niej dysze i węże. Dobrym rozwiązaniem będzie także zakup pompy mrozoodpornej.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Aby skutecznie wymienić zanieczyszczoną wodę w oczku wodnym, pompa, połączona z filtrem, powinna mieć określoną budowę.
Aby skutecznie wymienić zanieczyszczoną wodę w oczku wodnym, pompa, połączona z filtrem, powinna mieć określoną budowę.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama