| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak wybudować w ogrodzie staw do kąpieli?

Jak wybudować w ogrodzie staw do kąpieli?


Basen w ogrodzie to doskonałe rozwiązanie na upalne dni. Odpowiednio zaprojektowany będzie nie tylko zdobił cały ogród, ale także sprawdzi się latem jako miejsce do kąpieli i relaksu. Ponadto możemy sprawić, że będzie wyglądał naturalnie. Jeśli ozdobimy go roślinami, nadamy mu wygląd stawu kąpielowego.

Staw do kąpieli, podobnie jak zwykły basen, może pełnić różne funkcje. Jednak te dwa zbiorniki różni przede wszystkim metoda oczyszczania wody. Basen możemy oczyszczać za pomocą specjalnych filtrów, środków chemicznych lub przez całkowitą zmianę wody. Z kolei oczyszczanie stawu opiera się tylko na metodach naturalnych. Należy stworzyć środowisko o warunkach przypominających zbiornik naturalny, w którym roślinność, mikroorganizmy i filtr ziemny będą filtrować wodę na tyle skutecznie, aby stawu nie porosły glony.

Zobacz także: Czy basen odkryty sprawdzi się w Polskich warunkach?

Jeżeli chcemy, aby nasz staw poza ciekawym elementem ozdobnym sprzyjał także relaksowi, musimy wziąć pod uwagę powierzchnię naszej działki. Staw do kąpieli powinien mieć min 25 m2 wielkości i 2 m głębokości. W zbiorniku o mniejszych wymiarach trudniej stworzyć naturalne środowisko. Ochłodzimy się w nim latem, ale o pływaniu możemy zapomnieć. Wykonanie stawu odpowiednio wyposażonego w naturalne filtry, który jednocześnie służyłby kąpieli, jest możliwe tylko na dużej powierzchni.

Wysokie koszty wykonania

Musimy zdawać sobie sprawę z kosztów, które wiążą się z zaprojektowaniem i wykonaniem profesjonalnego stawu do kąpieli. Sami możemy jedynie wykopać dół pod zbiornik lub zasadzić rośliny. To firma budowlana powinna zadbać o techniczne wykończenie stawu i utwardzenie podłoża na tyle skutecznie, aby nie przeciekała przez nie woda. Możemy nieco zaoszczędzić na budowie stawu poprzez zamontowanie prostego sytemu oczyszczającego wodę. Przypomina on basen, ale filtrowany jest naturalnie, bez użycia chloru.

Zobacz także: Jaką aranżację wodną wykonać w ogrodzie?

Koszty związane z posiadaniem stawu w ogrodzie nie kończą się na jego wybudowaniu. Musimy systematycznie dbać o zbiornik, oczyszczać go z opadłych liści i brudu, sprawdzać stan urządzeń technicznych. Trzeba wiedzieć, jakie rośliny zasadzić, a następnie regularnie dbać o nie. To pracochłonny proces, ale daje doskonały rezultat, dzięki czemu nasz ogród wygląda ciekawie.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

www.budujesz-kupujesz.pl

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Staw do kąpieli, podobnie jak zwykły basen, może pełnić różne funkcje. fot. OASE
Staw do kąpieli, podobnie jak zwykły basen, może pełnić różne funkcje. fot. OASE

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki41.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Majczak-Górecka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »