REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak zbudować oczko wodne w ogrodzie?

REKLAMA

REKLAMA

Oczko wodne z roślinami i fauną będzie uroczą ozdobą ogrodu na lato. Możecie je z łatwością zrobić samemu. Poniżej pokażę wam jak zbudować prostą sadzawkę ogrodową z kaskadowym dnem.

Najpierw sprawdź za pomocą długiej łaty i poziomnicy czy teren, na którym chcesz zbudować sadzawkę, jest poziomy. Linia brzegu powinna być równoległa do tafli wody, w przeciwnym razie oczko nie będzie ładnie wyglądało. Wybierz miejsce nasłonecznione, z dala od drzew.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zdecydujesz się na konkretny kształt i rozmiary sadzawki, wybierz materiał, którym wyłożysz jej brzegi. Może to być elastyczna folia ogrodnicza lub sztywna łupina z plastiku, bądź żywicy epoksydowej zbrojonej włóknem szklanym. Folia powinna mieć co najmniej 15 lat gwarancji, być odporna na promienie UV, mróz i procesy gnilne oraz być ekologiczna. Wybierz taką, która ma certyfikat TUV albo inny podobny.

Jeżeli chcesz zbudować prostą sadzawkę, bez  rozbudowanego dna: wykop z ziemi zagłębienie o ścianach odchylających się ku górze. Zmniejszy to ryzyko zapadnięcia się brzegów sadzawki i jej zniszczenia przez lód podczas mrozów. Usuń wszystkie ostre kamienie, korzenie i inne elementy, które mogłyby uszkodzić folię.

Obłóż ściany i dno zagłębienia warstwą mokrego piasku o grubości co najmniej 3 cm. Mokry piasek stworzy odpowiednio miękkie podłoże dla folii i będzie lepiej przylegał do brzegów zbiornika.

Rozciągnij folię nad zagłębieniem, przytrzymując jej brzegi cegłami lub gładkimi kamieniami. Używając ogrodowego węża nalej do sadzawki wody, a wtedy folia dotknie ścian i dno zagłębienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po wypełnieniu sadzawki odetnij nadmiar folii, pozostawiając na brzegach zakład o szerokości ok. 150 mm. Przykryj zakład betonowymi płytkami lub płaskimi kamieniami, wysuwając je ok. 3 cm nad wodę i łącząc zaprawą.

REKLAMA

Sztywna łupina - sztywne łupiny produkowane są przeważnie z formowanego próżniowo plastiku oraz z laminatu, czyli żywicy epoksydowej zbrojonej włóknem szklanym (są one trwalsze ale i droższe). Jedne i drugie montuje się w ten sam sposób.

Wykop zagłębienie w ziemi, w miarę możliwości jak najbardziej zbliżone kształtem do łupiny, lecz nieco większe, aby po włożeniu jej do środka powstała wyraźna szczelina. Następnie wysyp dno i dolną część ściany wykopu kilkumetrową warstwą piasku. Wstaw łupinę i podsyp ją przesianą ziemią do poziomu jej półek.

Sprawdź poziomnicą czy brzegi łupiny są poziome. Następnie wypełnił łupinę wodą do poziomu półek i kontynuując nalewanie wody wypełniaj szczelinę wilgotnym piaskiem lub przesianą ziemią. Zapewni to półkom właściwe podparcie. Wykonaj obrzeże z betonowych płytek łączonych zaprawą i wysuniętych kilka centymetrów nad wodę.

Jeżeli zależy ci na trwałej konstrukcji najlepiej użyć żelbetu lub obmurowanej blachy

Na dno wysyp jasny żwirek o średniej grubości ziaren. Możesz użyć dwóch różnych odcieni, co da wrażenie głębi. Posadź rośliny przeznaczone do oczek wodnych, duże kamienie i głazy. Rybki lub inne żywe stworzenia wprowadź dopiero po dłuższym odstaniu wody i wytworzeniu się mikroklimatu w sadzawce (co najmniej po miesiącu).

Jeżeli chcesz zrobić dno kaskadowe: głębokość poszczególnych pieter powinna składać się z 3 warstw. I warstwa: 5 cm piasku i mata ochronna pod folią, II warstwa: 10-15 cm substratu na folii lub wysokość przewidywanych pojemników z roślinami, III warstwa: poziom wody w danej strefie.

Jak wymierzyć folię? Żeby zmierzyć długość i szerokość folii oraz maty ochronnej, zmierz najpierw maksymalną długość i szerokość wykopanej niecki w taki sposób, żeby taśma miernicza miała cały czas styczność z dnem. Do wyniku pomiaru dodaj ok. 100 cm na potrzeby kształtowania brzegów.

Uprzątnij dno z kamieni i korzeni.

Wysyp dno warstwa piasku o grubości ok. 5 cm, a następnie wyłóż matą ochronną.

Warstwę pisaku przykryj folią gładką strona do dołu. Wyrównaj wszystkie nierówności pod spodem.

Folia powinna wystawać z każdej strony przynajmniej 40 cm poza krawędź oczka.

Wsyp poszczególne strefy substratem i żwirem, a następnie wypełnij wodą, by folia ściśle przylegała do brzegu.

 Przy wykładaniu substratem strefy brzegowej utnij krótko włókninę tak, by folia wystawała poza nią ok. 30 cm.

 Zawiń teraz folię do środka i przyciśnij warstwą substratu.

Ważne jest, by folia wystawał poza brzegi. Tylko w ten sposób unikniesz przesiąkania wody z oczka do otaczającej go ziemi. Przykryj wystającą folię kamieniami, płytami otaczającymi staw lub bujną roślinnością. Na koniec możesz wpuścić do oczka odpowiednie gatunki ryb.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA