reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy basen odkryty sprawdzi się w polskich warunkach?

Czy basen odkryty sprawdzi się w polskich warunkach?

Jeszcze kilka lat temu basen w ogrodzie kojarzył się nam jedynie z luksusowym życiem na zachodzie. Mimo poprawy życia materialnego, większość Polaków odstrasza zmienny klimat naszego kraju. Osoby, które mimo pogody pragną posiadać basen, mogą pozwolić sobie na ten luksus tylko dzięki nowym technologiom.

Na początku najważniejsze by zdecydować się jakiego rodzaju pragniemy mieć basen. Czy będzie to basen nadziemny, o złożonej konstrukcji czy basen trwale ulokowany w gruncie tzw. niecka betonowa. Do podjęcia decyzji może przekonać nas pogoda. Z basenu w ogrodzie przy naturalnych warunkach możemy korzystać maksymalnie cztery miesiące w roku. 

Gdzie umiejscowić basen?

Decydując się na basen w ogrodzie najważniejsze by wybrać dobrą lokalizację. Ze względu na zmienną pogodę warto znaleźć miejsce, które będzie dobrze nasłonecznione, oddalone od drzew i budynku. Tylko w ten sposób woda będzie miała możliwość naturalnego nagrzania się. Większa odległość basenu od drzew ułatwi nam zachowanie czystości wokół basenu.

Mimo zaleceń basen nadziemny o trwałej konstrukcji jesteśmy w stanie postawić wszędzie, gdzie jest na to miejsce. Źródło wody można w bardzo łatwy sposób podprowadzić za pomocą węża ogrodowego. Z drugiej strony teren, na którym zostanie postawiony nie musi być skanalizowany, ponieważ basen konstrukcyjne (przenośne) przeważnie nie są aż takie duże i wodę przy spuszczaniu można wykorzystać chodźmy do użyźnienia podwórka.

Zobacz także: Basen w ogródku

W przypadku budowy basenu trwale ulokowanego w gruncie, którego gabaryty przeważnie są większe od przenośnego, konieczne jest umiejscowienie tak by spełniało kilka warunków. Przede wszystkim basen ten musi posiadać system stałego odprowadzania wody z basenu na zewnątrz działki, jak wymagają przepisy (zwłaszcza w przypadku terenów chronionych strefami sanitarnymi). Bardzo ważne jest także aby pamiętać, że każdy basen niezależnie od wielkości wymaga filtrowania i dezynfekowania wody. 

Zgodnie z prawem

Gdy już jesteśmy zdecydowani na rodzaj i wielkość basenu należy przystąpić do prac. W przypadku basenów nadziemnych nie są konieczne jakiekolwiek budowy, zbiornik kupujemy z gotową konstrukcją, którą jedynie musimy złożyć. Natomiast w przypadku basenu gruntowego musimy wykonać kilka czynności prawnych. Gdy powierzchnia basenu nie przekracza 30 m2 należy zgłosić zamiar budowy w urzędzie. Musimy określić rodzaj, zakres i sposób prowadzenia robót ogrodowych oraz termin rozpoczęcia prac. Jeżeli dany organ nie wniesie żadnych sprzeciwów możemy rozpocząć pracę już po 30 dniach od wizyty w urzędzie.

Zobacz także: Materiały stosowane w budowie oczek wodnych

W momencie gdy powierzchnia basenu przekracza 30 m2, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Przy składaniu wniosku o jego wydanie, musimy posiadać cztery egzemplarze projektu budowlanego wykonanego przez projektanta z uprawnieniami konstrukcyjno-budowlanymi. Oprócz tego potrzebne będzie oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Z basenu w ogrodzie przy naturalnych warunkach możemy korzystać maksymalnie cztery miesiące w roku.
Z basenu w ogrodzie przy naturalnych warunkach możemy korzystać maksymalnie cztery miesiące w roku.

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama