REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Trawnik wizytówką Twojego domu

Joanna Sokołowska
Trawnik jest najważniejszym elementem naszego ogrodu. Zadbany i dobry jakościowo zapewni miejsce dla zabaw naszym dzieciom i pozwoli nam posiedzieć ze znajomymi przy grillu.
Trawnik jest najważniejszym elementem naszego ogrodu. Zadbany i dobry jakościowo zapewni miejsce dla zabaw naszym dzieciom i pozwoli nam posiedzieć ze znajomymi przy grillu.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Trawnik jest najważniejszym elementem naszego ogrodu. Zadbany i dobry jakościowo zapewni miejsce dla zabaw naszym dzieciom i pozwoli nam posiedzieć ze znajomymi przy grillu.

Wysiew trawy nie jest taki oczywisty jak może się to wydawać. Normy wysiewu na metr kwadratowy są różne. Zależy od tego jaki rodzaj trawnika mamy i jaki posiadamy gatunek wysiewanej trawy. Wahają się one w granicach 8–30 g na 1 m2. Standardowe mieszanki trawnikowe zaleca się wysiewać w ilości 20 g na 1 m2. Jeżeli naszym celem jest utrzymanie trawnika przez kilka lat używajmy traw stałych: kostrzewy, mietlicy czy wiechliny. Trawnik z rajgrasu angielskiego już po miesiącu będzie cieszył nasze oko – rośnie bardzo szybko, lecz po roku czy dwóch latach, zaczyna zanikać.

REKLAMA

Zobacz także: Jakie krzewy posadzić przy placu zabaw?

REKLAMA

Koszenie trawnika zależy od jego rodzaju, jednak nie powinna być większa niż 10 cm. Zbyt wysokie koszenie grozi wyparciem traw szlachetnych przez trawy pospolite i chwasty. Można do niego dopuścić przy pierwszym koszeniu lub wtedy gdy trawnik jest zaniedbany lub gdy znajduje się na nierównym podłożu. Zbyt niskie koszenie może za to spowodować wysychanie trawnika, pojawienie się niektórych chorób grzybowych czy mchu, a także uszkodzenie noża kosiarki.

Pierwsze koszenie wykonujemy, gdy najszybciej rosnąca trawa osiągnie wysokość: 6–10 cm wykonując je wysoko: na 3,5/4/5/8 cm w zależności od typu trawnika (dotyczy to również drugiego koszenia). Dopiero następne możemy wykonać niżej. Pamiętajmy również o dobrym naostrzeniu noża do pierwszego koszenia.

Zobacz także: Jakie rośliny mogą zniechęcić zapachem?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podlewanie trawnika jest bardzo ważne szczególnie wiosną. Metr kwadratowy potrzebuje od 2 do 4 litrów wody. Sucha trawa już po paru dniach zmienia odcień i traci swoją sztywność. Trawnik najlepiej nawadniać, gdy jego suchość osiągnie 3 cm w głąb gleby, dawkami nie większymi niż 5 litrów wody na m2 w ciągu godziny. Przy podlewaniu gleba powinna być zwilżona na głębokość około 10–15 cm. Gwarantuje to właściwy rozwój systemu korzeniowego traw na większej głębokości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

REKLAMA

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

REKLAMA