| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jak określić rodzaj gleby w ogrodzie?

Czy wiesz jak określić rodzaj gleby w ogrodzie?

Określenie rodzaju gleby w ogrodzie pomoże ci wybrać odpowiednie rośliny. Poniżej wyjaśniam jak najprościej określić jaki typ ziemi mamy w ogrodzie.

Najprościej określić rodzaj gleby na podstawie dotyku. Weź do reki garść gleby i spróbuj uformować z niej wałek. Jeśli ci się to uda, to znaczy, że gleba zawiera glinę. Gleba gliniasta charakteryzuje się dużą wilgotnością i lepkością – klei się po deszczu do butów i można ją formować.

Jeżeli po zgnieceniu z ulepionego wałka wypływa woda, oznacza to, że gleba jest próchnicza. Glebę próchniczą można wyciskać jak gąbkę, długo trzyma wilgoć i ma ciemne zabarwienie.

Jeżeli gleba jest zbyt sypka żeby uformować wałek, oznacza to, że gleba jest kamienista. Gleba kamienista jest sypka, szybko wysycha i zawiera drobne kamyki.

Możesz także określić rodzaj gleby na podstawie próbki rozpuszczonej w szklance wody. Napełnij szklankę wodą do 2/3 pojemności i dodaj 1/3 ziemi z ogrodu. Zamieszaj i odstaw na 15 minut. Jeżeli cząstki piasku i gliny osadzą się na dnie i woda nad nimi będzie czysta, oznacza to, że gleba jest gliniasta.

Jeżeli piasek opadnie na dno, a próchnica wypłynie na powierzchnię (woda będzie brunatna, zmącona) , gleba jest typu próchniczego.

Jeżeli kamyczki, piasek i nieco próchnicy osiądą na dnie, a woda nad nimi przybierze żółtawy kolor, oznacza to, że gleba jest kamienista.

Innym sposobem jest rozpuszczenie próbki ziemi w wodzie destylowanej. Napełnij szklankę wodą destylowaną 2/3 pojemności i dodaj 1/3 ziemi z ogrodu. Będzie ci potrzebny specjalny miernik do wartości pH gleby (dostępny w dobrych sklepach ogrodniczych) i papierek lakmusowy (kupisz w aptece). Włóż do wody miernik. Papierek barwi się w zależności od kwasowości gleby – na czerwono, gdy jest kwaśna lub na niebiesko, gdy jest zasadowa.

Na podstawie obserwacji wyrastających na podłożu roślin. Przyjrzyj się roślinom jakie wyrastają na podłożu w ogrodzie. Jeżeli zauważysz stokrotki, koniczynę i margerytki - oznacza to, że gleba jest nieurodzajna i potrzebuje zasilania
nawozami wieloskładnikowymi. Pokrzywa, gorczyca polna, mokrzyca, żółtlica drobnokwiatowa, czy też gwiazdnica pospolita, świadczą o dużej zawartości azotu w glebie. Wymaga ona nawożenia nawozami bezazotowymi. Skrzypu, podbiał pospolity lub jaskra rozłogowa to typowe rośliny dla gleby gliniastej, która ma mało powietrza. Należy ją wymieszać z piaskiem.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »