reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak przycinać brzoskwinie?

Jak przycinać brzoskwinie?

Brzoskwinie oraz nektaryny to drzewa bujnie rosnące, które lubią cięcie. Nie musimy obawiać się, że przytniemy drzewa za mocno. Wiosną przycinamy je jako ostatnie, gdyż można zrobić to nawet w trakcie kwitnienia. Pozwoli to zaobserwować, na których pędach będą zawiązywały się owoce. Jak przycinać te popularne drzewa owocowe?

Kiedy ciąć?

Cięcie brzoskwiń najlepiej przeprowadzać corocznie, na wiosnę. Odpowiednim terminem jest kwiecień. Po przekwitnięciu należy pamiętać o obcięciu wszystkich uschniętych gałązek. Przeprowadzenie cięcia letniego, wykonanego pod koniec czerwca poprawi dostęp światła do wszystkich części korony.

Zobacz także: Jak wybierać sadzonki winorośli?

Jak to zrobić?

Zanim przystąpimy do cięcia brzoskwiń musimy przyjrzeć się koronie i wybrać gałęzie, które trzeba usunąć. W pierwszej kolejności wycinamy gałęzie, które rosną zbyt silnie lub pokładają się na boki. Ze względu na szybki przyrost drzew (nawet metr w ciągu sezonu) z reguły trzeba też obniżyć wysokość korony brzoskwiń. Jeśli nie zmniejszymy wysokości korony owoce będą zawiązywały się na wyżej położonych pędach. Środek drzewa jest wtedy zacieniony i pozbawiony owoców.
Usuwamy też pędy rosnące zbyt blisko siebie, krzyżujące się, rosnące do środka korony, słabe czy chore oraz pędy rosnące zbyt blisko ziemi, które opadają pod ciężarem owoców.
Owoce zawiązują się głównie na pędach młodych. Należy więc poprzez cięcie pobudzić drzewa do wypuszczenia młodych pędów. Najlepiej wybrać po prostu miejsca gdzie korona jest mocno zagęszczona i wyciąć starsze gałęzie. W następnym sezonie drzewa bardzo szybko wypuszczą w ich miejsce młode pędy, na których powinny zawiązać się owoce.

Zobacz także: Kędzierzawość liści brzoskwini - jak unikać tej choroby?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Brzoskwinie oraz nektaryny to drzewa bujnie rosnące, które lubią cięcie. Nie musimy obawiać się, że przytniemy drzewa za mocno.
Brzoskwinie oraz nektaryny to drzewa bujnie rosnące, które lubią cięcie. Nie musimy obawiać się, że przytniemy drzewa za mocno.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama