| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Czy wiesz jakie rośliny wybrać do małego ogrodu?

Czy wiesz jakie rośliny wybrać do małego ogrodu?

Wybór roślin do ogrodu powinien zależeć od w dużej mierze od miejsca jakim dysponujemy. Zbyt duże krzewy i drzewa mogą przytłoczyć mały ogród, natomiast zbyt małe - spowodować, że powstanie wrażenie chaosu. Oto kilka moich rad, jakie kwiaty wybrać do małego ogrodu.

W małych ogrodach świetnie sprawdzają się tzw. rośliny wolno stojące (wieloletnie, zimotrwałe rośliny o zdrewniałych pędach czyli drzewa i krzewy), które mają piękne kwiaty i szatę jesienną, np. świdośliwka Lamarcka lub jabłoń Sargenta, a także hibiskus, pięciornik krzewiasty, wiele odmian róż i kalina bodnanteńska.

Mało miejsca zajmują także krzewy szczepione na pniu.

Warto zasadzić także byliny zimotrwałe, które kwitną cały czas, np. niecierpek Waleriana, szałwia omszona, bodziszek „Rozanne”, kłosowiec ogrodowy.

Dla zaoszczędzenia miejsca, posadź drzewka w donicach. Najlepiej będą wyglądały drzew o architektonicznych kształtach koron: kolumnowych, kulistych, parasolowatych, np. wiśnia ozdobna „Spire” (wąska korona), mydleniec wiechowaty (parasolowata), świdośliwa (lejkowata).

Jako soliter ładnie wyglądają drzewa o malowniczym pokroju, jak np. klon palmowy lub oczar wirginijski.

Zanik kupisz drzewa i krzewy, dowiedz się koniecznie jakie rozmiary przyjmą w przyszłości. Ważna jest nie tylko rozpiętość korony, która kiedyś zabierze cenne światło innym roślinom, ale rozległość korzeni - czy nie zrujnują rabat, nawierzchni, ogrodzeń i fundamentów.

Przy wyborze krzewów i pnączy zwróć uwagę na to, czy nie rozrosną się nadmiernie, zabierając miejsce – na przykład przy wąskim przejściu.

Wybierz rośliny w zależności od tego, czy jest to ogród dobrze nasłoneczniony czy znajdujący się przez większą część dnia w cieniu. Zobacz tutaj jakie rośliny możesz posadzić na słońcu a jakie w półcieniu.

Mały ogród możesz optycznie powiększyć, obsadzając roślinami teren znajdujący się poza granicami ogrodu, np. między ogrodzeniem a drogą. Możemy tam posadzić drzewa i krzewy lub założyć żywopłot. Warto zaakcentować furtkę – na przykład sadząc po obu jej stronach rośliny wyróżniające się pokrojem czy barwą. Mogą to być dwa drzewa o kulistej lub kolumnowej koronie podświetlone wieczorem, np. drzewa szczepione na pniu takie jak modrzew w formie kulistej czy morwa biała „Pendula”, brzoza brodawkowata „Youngii”.

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia


VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »