reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Kędzierzawość liści brzoskwini – jak unikać tej choroby?

Kędzierzawość liści brzoskwini – jak unikać tej choroby?


Na przedwiośniu wielu amatorów uprawy drzewek owocowych zmaga się z chorobą grzybową, która powoduje deformacje liści brzoskwini. Aby zapobiec chorobie lub ograniczyć jej występowanie trzeba wykonać kilka zabiegów środkami grzybobójczymi w ściśle określonym czasie.

Grzyb, który powoduje kędzierzawość liści brzoskwini, zimuje w postaci zarodników, które przylegają do kory pędów. Zimują również głęboko w spękaniach kory. Zarodniki w sprzyjających warunkach mogą porazić rośliny nawet bardzo wczesną wiosną, ponieważ zainfekowane mogą zostać już nabrzmiewające pąki.

Zabiegi powinny zostać wykonane bardzo wczesną wiosną, jeszcze zanim rozpocznie się nabrzmiewania pąków. Można też wykonać jesienią 1–2 opryski preparatem grzybobójczym. Należy pamiętać, że stosowane środki grzybobójcze działają w temperaturze powyżej 60C. Najlepiej wybrać do oprysku dzień, w którym pogoda umożliwi przeprowadzenie skutecznego zabiegu. W przypadku wystąpienia cieplejszych zimowych dni, takie warunki mogą się pojawić nawet w lutym i na początku marca. Wykonujemy 2–3 opryski w odstępie 7–10 dni. W walce z chorobą najlepiej sprawdzają się fungicydy.

Opryskujemy obficie pień i gałęzie drzewka, aby po zabiegu ciecz aż ociekała z drzewa. Zwalczanie zarodników wymaga użycia dużej ilości wody, która zastosowana pod odpowiednim ciśnieniem umożliwi dotarcie preparatowi do zarodników ukrytych głęboko w spękaniach kory.

W momencie, kiedy zauważyliśmy już objawy choroby na liściach, mija się z celem wykonywanie jakichkolwiek oprysków. Nie ma takiej potrzeby, ponieważ grzyb nie przenosi się z liścia na liść.

Zobacz także: Jakich warunków potrzebują bratki?

Porażonych liści nie należy obrywać. Korzystniej jest pozostawić jak najwięcej liści na drzewie. W szczególności dotyczy to drzew młodych. Szkodliwość kędzierzawości liści objawia się zmniejszeniem zdolności drzew do wchodzenia w okres zimowania. Rośliny pozbawione tkanki asymilacyjnej (w liściach) nie zdołają zgromadzić i odprowadzić odpowiedniej ilości składników pokarmowych gwarantujących przetrwanie ciężkich warunków zimowych.

Trzeba pamiętać, że nawet spełnienie wszystkich zasad wykonania oprysków nie daje 100% gwarancji uniknięcia infekcji. Jeśli sąsiad, który uprawia brzoskwinie, nie podejmie się zwalczania choroby, istnieje ryzyko, że choroba z kory jego drzewa przeniesie się na liście naszego.

Zobacz także: Jak wybierać sadzonki winorośli?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Opryskujemy obficie pień i gałęzie drzewka, aby po zabiegu ciecz aż ociekała z drzewa. fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk
Opryskujemy obficie pień i gałęzie drzewka, aby po zabiegu ciecz aż ociekała z drzewa. fot. Agnieszka Łuczak-Sobczyk

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama