reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?

Jak przycinać młode drzewka owocowe podczas sadzenia?


Właściwe cięcie młodych drzewek owocowych ma na celu zapoczątkowanie dobrego wzrostu drzewa. Poprawia też zdrowotność drzewa i zdolność do wytwarzania dobrej jakości owoców. Młode drzewka najczęściej wymagają nie tylko skorygowania długości pędów, lecz także usunięcia uszkodzonych korzeni.


Wiosna i jesień to najlepszy czas do sadzenia młodych drzewek owocowych z tzw. gołym korzeniem. Najczęściej nie są one zbytnio rozgałęzione lub mają zaledwie kilka rozgałęzień.

W przypadku, kiedy drzewko nie ma rozgałęzień (ma postać pojedynczego pędu) skracamy je o co najmniej jedną trzecia długości. Jeśli więc drzewko miało 120 cm skracamy je co najmniej o 40 cm. Zabieg taki pobudzi roślinę do wytworzenia bocznych rozgałęzień, z których uformują się gałęzie korony.

Jeśli zakupiliśmy sadzonkę już rozgałęzioną, najpierw odcinamy wszystkie gałęzie słabe, martwe, uszkodzone lub znajdujące się zbyt blisko ziemi. Następnie skracamy przewodnik oraz wszystkie gałęzie o około jedną trzecią. Drzewa owocowe sprzedawane w doniczkach lub z opakowaną bryłą korzeniową z reguły nie wymagają przycinania.
Dzięki cięciu kontrolujemy wielkość rośliny oraz możemy skorygować drzewa nigdy, które nigdy nie były przycinane lub cięte niewłaściwie.

Zobacz także: Jakie gatunki drzew i krzewów kwitną najczęściej?

Drzewa owocowe sprzedawane z gołym korzeniem najczęściej są wykopywane mechanicznie. Powoduje to nierzadko różne uszkodzenia korzeni. Przed posadzeniem przycinamy wszystkie postrzępione, złamane lub zbyt długie korzenie. Przycięcie takich korzeni pozwoli im lepiej się zregenerować i szybciej wytworzyć nowy system korzeniowy.

Zawsze wykonujemy ukośne ciecia, nie więcej niż 5 mm nad pąkiem. Przycinamy przy pąku zewnętrznym, aby następne gałęzie kierowały się na zewnątrz, a drzewo rozrastało się na boki. Pamiętajmy też o utrzymywaniu narzędzi do ciecia w czystości. Podczas cięcia brudne narzędzia mogą przenosić patogeny grzybowe. Najlepiej zanurzać narzędzie (przed cięciem i w jego trakcie) w roztworze środka grzybobójczego. 

Zobacz także: Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drzewa  owocowe sprzedawane z gołym korzeniem najczęściej są wykopywane mechanicznie.
Drzewa owocowe sprzedawane z gołym korzeniem najczęściej są wykopywane mechanicznie.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama