reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę

Efektowne drzewa i krzewy odporne na suszę

Często zdarza się, że nie możemy często podlewać ogrodu lub mamy szybko przesychającą glebę. Na szczęście jest sporo roślin odpornych na dłuższe okresy suszy. Znajdziemy wśród nich odmiany kwitnące lub z barwnymi liśćmi. Jakie roślin nadają się na suche gleby?

Jałowiec pospolity – najlepiej rozwija się w miejscach, suchych, słonecznych, gorących. Efektowne są kolumnowe odmiany „Hibernica”, „Arnold”. Dobrze prezentują się w połączeniu z wrzosami lub żarnowcami. Świetnie też sprawdzają się odmiany płożące jako krzewy okrywowe, zastępujące trawnik. Do tego celu dobre będą odmiany „Green Carpet”, „Repanda”. Natomiast płacząca odmiana „Horstmann” najlepiej prezentuje się posadzona pojedynczo.

Zobacz także: Jakie krzewy kwitną zimą?

Sosna czarna – wytwarza gęstą koronę o intensywnej, zielonej barwie. Nadaje się do większych ogrodów, gdyż dorasta do pokaźnych rozmiarów. Jest odporna na suszę i warunki miejskie. Warto stosować też jej karłowe („Brepo”) lub kolumnowe („Pyramidalis”) odmiany.

Sosna pospolita – nasz rodzimy gatunek sosny, również odporny na suszę. Szczególnie przydatne do ogrodów są odmiany o mniejszych rozmiarach – „Watereri” o owalnej koronie i srebrzystym odcieniu igieł i „Fastigiata” o kolumnowym, wąskim pokroju.

Sosna górska (kosodrzewina) – nisko i szeroko rozrastający się gatunek, który dobrze sprawdza się na skarpach.

Glediczja trójcierniowa – odporne na susze drzewo dorastające do około 30 m wysokości. Atrakcyjne są odmiany o barwnych liściach. „Sunburst” ma liście o złocistej barwie, a „Rubylace” – purpurowe. Glediczja dobrze znosi długie okresy suszy.

Robinia akacjowa („akacja”) – szczególnie efektowne są odporne na suszę odmiany robinii. Żółtolistna „Frisia” zdobi ogród przez cały sezon. Odmiany „Tortuosa” i „Twist Baby” mają ciekawie poskręcane pędy. Do obsadzanie małych ulic lub ścieżek świetnie nadaje się kulista odmiana „Umbraculifera” szczepiona na pniu.

Śliwa wiśniowa – kwitnie przed rozwojem liści – w kwietniu. Nie osiąga dużych rozmiarów i jest bardzo tolerancyjna w stosunku do warunków glebowych i wodnych. Odmiana „Pissardii” ma purpurowobrązowe liście i liczne jasnoróżowe kwiaty. Intensywnie purpurowe liście maja też odmiany „Woodii” i „Nigra”.

Zobacz także: Krzewy odporne na zasolenie

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jest sporo roślin odpornych na dłuższe okresy suszy. Znajdziemy wśród nich odmiany kwitnące lub z barwnymi liśćmi.
Jest sporo roślin odpornych na dłuższe okresy suszy. Znajdziemy wśród nich odmiany kwitnące lub z barwnymi liśćmi.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama