reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Co warto wiedzieć o uprawie azalii i różaneczników?

Co warto wiedzieć o uprawie azalii i różaneczników?

Kiedy zakwitają stają się ogrodową arystokracją. Niezliczone odmiany różaneczników i azalii zachwycają wspaniałymi kwiatami już od końca kwietnia. Jednak mają swoje wymagania i bez ich spełnienia nie będą wyglądać okazale. Jakie warunki musimy zapewnić azaliom i różanecznikom?

Azalie i różaneczniki mają płytki system korzeniowy, więc nie są w stanie pobierać wody z głębszych warstw gleby. Z tego względu ważny jest dobór stanowiska, na którym nie powinien mocno doskwierać im upał i susza, a jednocześnie nie powinno grozić im zalewanie korzeni. Ważne są też warunki zimowe na danym stanowisku. W rejonach o ostrych zimach lepiej wybrać najbardziej odporne na niskie temperatury różaneczniki drobnolistne lub azalie wielkokwiatowe o sezonowych liściach.

• Najlepiej rosną w półcieniu, np. pod koronami drzew iglastych o głębokim systemie korzeniowym, np. sosen, jodeł i modrzewi. Optymalne jest dla nich osłonięte od wysuszającego wiatru miejsce o wystawie wschodniej lub zachodniej. W pełnym słońcu najlepiej poradzą sobie azalie karłowe, gdy zapewnimy im odpowiednią ilość wilgoci w glebie.

Zobacz także: Kiedy i jak zaczynamy nawozić rośliny w ogrodzie?

• Lubią próchniczne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Ogrodową glebę warto przemieszać na głębokość 40–60 cm z torfem, przekompostowaną korą drzew iglastych lub trocinami zmieszanymi z nawozem azotowym. Dobry pomysłem będzie też zastosowanie specjalnej szczepionki mikoryzowej dla różaneczników. Ułatwi to znacznie uprawę.

• Większość gatunków i odmian wymaga gleb kwaśnych (pH 4–4,5). Jedynie różanecznikom drobnolistnym wystarcza lekko kwaśne podłoże (pH około 6).

• Wymagają częstego podlewania i zraszania. Dla różaneczników o liściach zimozielonych bardzo ważne jest nawodnienie gleby jesienią, przed nadejściem mrozów.

• Jesienią, po podlaniu podłoża, wysypujemy pod krzewami 3–5-centymetrową warstwę przekompostowanej kory sosnowej, kwaśnego torfu, lub dębowych liści. Taka ściółka zabezpieczy korzenie przed wysychaniem i zmianami temperatury, a po rozłożeniu się, wzbogaci ziemię w cenną próchnicę.

• Wiosną stosujemy nawóz dla różaneczników (nie dłużej niż do końca czerwca), a dla polepszenia zimowania i kwitnienia – nawozy jesienne.

• Lepiej sadzić rośliny w grupach (przynajmniej po kilka). Najlepszym terminem jest marzec-kwiecień lub sierpień-wrzesień. Pojemniki z zakupionymi krzewami zanurzamy na kilka godzin w wodzie. sadzimy na takiej samej głębokości na jakiej jak rosły dotychczas. Glebę dociskamy wokół korzeni, nie udeptujemy, obficie podlewamy i ściółkujemy.

Zobacz także: Co warto wiedzieć o uprawie magnolii?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy zakwitają stają się ogrodową arystokracją. Niezliczone odmiany różaneczników i azalii zachwycają wspaniałymi kwiatami już od końca kwietnia.
Kiedy zakwitają stają się ogrodową arystokracją. Niezliczone odmiany różaneczników i azalii zachwycają wspaniałymi kwiatami już od końca kwietnia.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Weronika Sierant

HR Manager w firmie Smart MBC

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama