reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Rośliny na granicy działek – jak unikać konfliktu z sąsiadami?

Rośliny na granicy działek – jak unikać konfliktu z sąsiadami?


Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów. W wyjaśnieniu spornych kwestii pomoże znajomość przepisów kodeksu cywilnego, dobra wola lub regulaminy pracowniczych ogrodów działkowych.

• Przeszkadzające gałęzie zwieszające się nad naszą działką

W takim przypadku za usuniecie gałęzi w wyznaczonym przez nas terminie odpowiedzialny jest sąsiad. W celu usunięcia gałęzi sąsiad ma prawo wejść na naszą działkę. Jeśli tego nie zrobi, możemy obciąć gałęzie sami

Zobacz także: Jakie gatunki drzew i krzewów kwitną najczęściej?

• Owoce na gałęziach drzew przechodzących na naszą stronę

Dopóki owoce stanowią własność sąsiada. Może on zrywać je z przestrzeni nad ogrodzeniem po naszej stronie. W razie konieczności ma prawo nawet wejść na naszą działkę, ale będzie odpowiadał za wyrządzenie ewentualnych szkód. Owoce, które opadły możemy zebrać i wykorzystać. Nie możemy strząsać owoców z drzewa.

• Opadające liście i kwiaty zaśmiecające naszą działkę

W tej sytuacji właściciel roślin zaśmiecających sąsiednią posesję może zostać zobowiązany do posprzątania lub pokrycia kosztów prac porządkowych.

• Szkody powstałe wskutek złamania się konaru

W tym przypadku wszelkie szkody powinien naprawić właściciel gruntu, na którym rośnie drzewo. Jeśli spadający konar uszkodził lub zniszczył przedmioty należące do nas, sąsiad musi odkupić uszkodzone mienie lub zapłacić odpowiednią sumę jako odszkodowanie.

Zobacz także: Jak chronić drzewa na placu budowy?

• Korzenie przerastające na naszą stronę

Wszystkie korzenie, które znajdują się po naszej stronie, możemy usuwać bez uzgodnienia. Jednak obcięcie korzeni, czy gałęzi należy przeprowadzić tak, by nie spowodować uschnięcia drzewa lub krzewu. Jeśli po naszej interwencji roślina uschnie możemy odpowiadać za zniszczenie cudzej własności i zapłacić karę za naruszenie ustawy o ochronie przyrody – podobnie jak za zniszczenie lub usunięcie drzewa bez zezwolenia.

Wszelkie sporne kwestie najlepiej najpierw omawiać z sąsiadami. Przy sadzeniu drzew i krzewów sprawdzajmy też jakie odległości od ogrodzenia są dopuszczalne w stosownych przepisach. Najlepiej dowiedzieć się, jakie rozmiary osiąga dana roślina i wtedy posądzić ją w bezpiecznej dla wszystkich odległości od ogrodzenia.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów.
Drzewa i krzewy rosnące zbyt blisko sąsiedniej posesji mogą być przyczyną wielu sąsiedzkich nieporozumień i konfliktów.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama