reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jak zregenerować trawnik po zimie?

Jak zregenerować trawnik po zimie?

Trawnik jest zwykle centralną częścią ogrodu dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o jego kondycję. Zima jest ciężkim czasem dla trawnika i możemy spodziewać się sporych zniszczeń. Aby zregenerować trawę wiosną trzeba wykonać kilka zabiegów oraz w razie potrzeby wysiać nowe nasiona.

Zaraz po stopnieniu śniegu, kiedy grunt rozmarznie, rozpoczynamy od grabienia. Do grabienia najlepiej użyć grabi wachlarzowych (tzw. miotłograbi). Grabimy na krzyż, aby dokładnie wygrabić stare, suche źdźbła, które zostały po zimie i obumarłe resztki roślin i inne zanieczyszczenia mogące być siedliskiem chorób i szkodników.

Zobacz także: Efektowne i modne trawy ozdobne

Po dokładnym wygrabieniu trawy przeprowadzamy wertykulację polegającą na nacinaniu darni. Ma ona na celu usunięcie resztek starej, martwej darni, przypominającej filc oraz pobudzanie trawy do krzewienia się. W warstwie filcu mogą rozwijać się grzyby i bakterie chorobotwórcze. Zabieg ten przeprowadza się za pomocą wertykulatora mechanicznego dostępnego w wielu wersjach w sprzedaży lub specjalnych grabi o ostrych zębach.

Zabieg polega na wykonaniu otworów bądź szczelin w podłożu, w strefie rozwoju korzeni traw. Dzięki temu poprawia się wymiana powietrza w glebie, zwiększa się wnikanie wody i skuteczniejsze jest działanie nawozów. Aeracja pobudza trawę do rozwoju, zwiększa masę korzeni, trawnik staje się bardziej elastyczny i odporny na deptanie, zwiększają się jego zdolności regeneracyjne. Zabieg wykonuje się specjalnymi narzędziami lub maszynami, tzw. aeratorami. Na małych powierzchniach można też ponakłuwać trawnik widłami.

Przed wygrabianiem i napowietrzaniem trawnika, może okazać się konieczne jego zwałowanie. Dotyczy to trawników, u których darń została poodrywana przez niskie temperatury od podłoża. Wałowanie wykonuje się przy pomocy walca ogrodowego. Wałowanie dociska darń do podłoża, co zapewnia jej dostęp do wody i zapobiega wypadaniu fragmentów trawnika.

Zobacz także: Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?

Jeśli na powierzchni trawnika powstały łyse plamy, możemy (po wcześniejszym spulchnieniu gleby) obsiać je nowymi nasionami. W sprzedaży dostępne są specjalne mieszanki regeneracyjne dla trawników. Nawozimy dopiero po pojawieniu się młodych przyrostów trawy lub po pierwszym koszeniu.

Zimą, na skutek długo utrzymującej się pokrywy śnieżnej, wczesną wiosną wytwarza się tzw. pleśń śniegowa. Ten biały nalot grzybni szczególnie widać podczas dużej wilgotności. Pleśni można się pozbyć całkowicie wykonując koszenie kosiarką ustawioną na najniższe koszenie.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zima jest ciężkim czasem dla trawnika i możemy spodziewać się sporych zniszczeń.
Zima jest ciężkim czasem dla trawnika i możemy spodziewać się sporych zniszczeń.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama