| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Jakie rośliny stworzą zakątek w stylu japońskim?

Jakie rośliny stworzą zakątek w stylu japońskim?


Ogród japoński należy pielęgnować w taki sposób, aby ukryć ingerencję człowieka. To ideał trudny do osiągnięcia, w którym najważniejszy jest odpoczynek i kontemplacja natury. Jakie rośliny pozwolą poczuć klimat japońskich ogrodów?

Według japońskich mistrzów ogród ma być elegancki, ale w taki sposób, jakby stworzyła go natura. Nie sprawdza się tam europejskie przyzwyczajenie do równo przystrzyżonych trawników i żywopłotów oraz symetrycznych kompozycji. W japońskim ogrodzie cenne jest to, co stare. Dlatego często pojawiają się tam omszałe głazy, wypłowiałe od słońca drewniane lub bambusowe elementy i rośliny stylizowane na rosnące tam od dawna. Mile widziane są tam opadłe liście, miejsca z odrobiną mchu i stosowane od wieków, starannie dobrane rośliny. Tworzenie ogrodu rozpoczyna się zawsze od kontemplowania naturalnego krajobrazu i później próbuje się przenieść krajobraz w mniejszej skali do ogrodu. Oprócz elementów drewnianych, kamiennych i charakterystycznych nawierzchni główna częścią ogrodu japońskiego są rośliny.

Zobacz także: Jakie gatunki drzew i krzewów kwitną najczęściej?

W ogrodach japońskich dominującą barwą roślin jest zieleń w różnych odcieniach. Królującymi roślinami są tam sosny, bambusy i mchy. W Japonii sosna jest oznaką pomyślności, bambusy wnoszą ożywcza zieleń i ruch, a mchy, które pokrywają ziemię i kamienie podkreślają uczucie upływu czasu. Zieleń ożywiają kwitnące drzewa i krzewy. Są to głównie: wiśnie piłkowane, azalie, magnolie, forsycje, różaneczniki, kalmie, pierisy, mahonie, tawuły japońskie, trzmieliny, pigwowce, klony palmowe i derenie. Cenione są też strzyżone jałowce oraz byliny – funkie, liliowce, piwonie, irysy, lilie, chryzantemy, kokoryczki i trawy ozdobne.

Kwiaty stosuje się z umiarem, raczej jako pojedyncze akcenty. W ogrodach japońskich unika się zestawiania kontrastowych, jaskrawych barw. Mile widziane są kompozycje oparte na zastosowaniu dużych plam jednego koloru. Często spotkać można też rośliny strzyżone. Jednak nie formuje się ich w geometryczne bryły, ale tak, by ich kształt był zbliżony do form spotykanych w naturze. 

Zobacz także: Dlaczego zielenieją kolorowe liście krzewów ozdobnych?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »