reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Wiosenne cięcie: poradnik

Wiosenne cięcie: poradnik


Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów. Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia. O czym warto pamiętać?

Nie zapominajmy jednak o tym, że w okresie wiosennym możemy przycinać tylko drzewa i krzewy kwitnące na przełomie wiosny i lata oraz latem, natomiast z cięciem roślin kwitnących wiosną powinniśmy poczekać, aż zakończą one kwitnienie. Nie jest wskazane również przycinanie drzew, które zrzucają liście dopiero po pierwszej połowie marca ponieważ istnieje ryzyko, że soki, które wytworzą się po usunięciu gałęzi zaczną krążyć wewnątrz rośliny co spowoduje duże osłabienie.

Krzewy kwitnące latem na pędach jednorocznych najbardziej tolerują cięcie wykonywane w okresie trwania przedwiośnia, ich przyrosty powinny być wówczas skrócone o połowę. Do takich gatunków zalicza się m.in. tawułę japońską, pięciornika krzewiastego lub hortensję bukietową i krzewiastą. Natomiast gatunki takie jak budleja Dawida, tawuła drobna, wrzosy czy powojniki kwitnące na tegorocznych pędach powinny być przycinane dosyć silnie. Pozostałe gatunki powinny być poddane cięciu prześwietlającemu, dzięki któremu pozbędą się słabych i chorych pędów. Przy prześwietlaniu krzewów ozdobnych pamiętajmy też o tym, że wszystkie pędy, które przyczyniają się do nadmiernego zagęszczenia korony oraz rosną do środka, tym samym ograniczając dostęp światła do wnętrza krzewu powinny również zostać usunięte.

Zobacz także: Jak przycinać iglaki

U wcześniej już wspomnianych krzewów kwitnących latem cięcie prześwietlające powinno się wykonywać raz na kilka lat w okresie wiosennym. Do krzewów które najbardziej potrzebują tego rodzaju cięć zalicza się: berberysy, irgi, jaśminowce, krzewuszki, żylistki, pigwowce, kaliny, derenie oraz pięciorniki. Podczas cięcia pielęgnacyjnego nie powinniśmy przycinać jednakowo wszystkich pędów, aby zapewnić roślinie naturalny wygląd, zróbmy to stopniowo zaczynając od pędów dolnych aż do tych znajdujących się na górze. Przy przycinaniu zwróćmy uwagę na to, w którym miejscu rośliny wypuszczają nowe pędy, ponieważ ma to bardzo duże znaczenie. Jeśli pędy wyrastają na środku lub w dolnej części pędu głównego to jest to oznaka tego, że roślina dobrze zniesie cięcie.

Natomiast, gdy odrosty tworzone są z odcinków pędów znajdujących się na samym końcu tak jak w przypadku wiśni ozdobnych, jabłoni, śliw czy głogu cięcie w ogóle nie jest wskazane. Innym rodzajem cięcia, które wykonuje się na wiosnę jest cięcie sanitarne podczas którego usuwa się stare, chore, zniekształcone i uszkodzone pędy. Dzięki niemu bakterie i zarodniki grzybów znajdujące się na obciętych partiach nie mogą wniknąć dalej do wnętrza rośliny. Jeśli regularnie wykonujemy cięcia prześwietlające i sanitarnie zapewniany tym samym roślinie zdrowy wygląd oraz spokojny wzrost. W przeciwnym wypadku, gdy je zaniedbaliśmy nie obcinając przyrostów przez kilka lat powinniśmy wykonać cięcie odmładzające.

Zobacz także: Jak przycinać krzewy ozdobne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów.  Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia.
Jedną z pierwszych czynności, jaką powinniśmy się zająć podczas witania wiosny w naszym ogrodzie jest przycięcie drzew i krzewów. Przycinanie roślin ma na celu ułatwienie im dostępu do światła i powietrza, które jak wiadomo jest im potrzebne do prawidłowego wzrostu oraz kwitnienia.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama