REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie gatunki drzew i krzewów kwitną najczęściej?

Pracownia Sztuki Ogrodowej www.sztuka-ogrodowa.pl
Kwiaty forsycji w różnych odcieniach koloru żółtego pojawiają się już w marcu, intensywne zabarwienie i duża ilość kwiatów sprawia, że jest to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych.
Kwiaty forsycji w różnych odcieniach koloru żółtego pojawiają się już w marcu, intensywne zabarwienie i duża ilość kwiatów sprawia, że jest to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wiosną wszystko budzi się do życia, woń kwiatów unosi się w powietrzu, a ich barwy zachwycają różnorodnością i intensywnością. To wszystko w połączeniu ze świeżą, soczystą zielenią trawy oraz liści drzew tworzy niepowtarzalny, tak bardzo przez wszystkich wyczekiwany wiosenny klimat. Poniżej znajdziesz krótkie opisy gatunków drzew i krzewów, które w Polsce kwitną najwcześniej.

REKLAMA

Jest kilka gatunków, które czasami nawet już pod koniec zimy swoim kwitnieniem sygnalizują nadejście wiosny. Powszechnie wiadomo, że są rośliny cebulowe takie jak przebiśniegi, hiacynty, szafirki, krokusy, narcyzy czy tulipany, które są zwiastunami wiosny. Jednak mało kto zwraca uwagę na drzewa i krzewy, które jako jedne z pierwszych, cieszą nasze oczy pięknymi kwiatami.

REKLAMA

Oczar omszony (Hamamelis mollis) – zwany również oczarem miękkowłosym, jest to najwcześniej kwitnący krzew w Polsce. Jego pachnące złocistożółte kwiaty pojawiają się już na początku lutego. Jest bardzo dekoracyjny i oryginalny, a jego owoce przez Niemców nazywane są orzechami czarnoksięskimi, natomiast Anglicy mówią na niego leszczyna czarownicy. Ma dosyć duże wymagania, potrzebuje żyznej, próchnicznej i bezwapiennej gleby oraz osłoniętego od wiatrów suchego i słonecznego stanowiska. Oprócz atrakcyjnego wyglądu jego zaletą jest również to, że starsze drzewa są całkowicie odporne na mróz.

Zobacz także: Niewymagające krzewy liściaste o małych rozmiarach

REKLAMA

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) - jego intensywnie różowe kwiaty można zaobserwować już w marcu, jest to gatunek występujący w całej Europie. Jest jedną z roślin objętych ścisłą ochroną, należy także do gatunków trujących – jego owoce są niejadalne. Wygląda pięknie nie tylko podczas kwitnienia, ale także w czasie owocowania, gdy pojawiają się jaskrawoczerwone owoce. Jego naturalnym stanowiskiem w Polsce są cieniste lasy liściaste i żyzne próchniczne gleby. Rośnie tylko w miejscach cienistych i charakteryzuje się dużą wrażliwością na suszę. Jego wadą jest to, że źle znosi przesadzanie, niemniej jednak bardzo dobrze sprawdza się w małych przydomowych ogródkach.

Wrzosiec krwisty (Erica carnea) - zwany też wrzoścem wiosennym lub czerwonym. Ta zimozielona krzewinka zaczyna kwitnąć już w połowie lutego. Kwiaty mają przeróżne kolory od białego, przez różowy do ciemnego amarantu i utrzymują się bardzo długo. Może być stosowany również jako roślina okrywowa, jest odporny na mróz i nie ma zbyt dużych wymagań. Jest rośliną tolerancyjną, a odczyn gleby nie ma dla niego aż tak dużego znaczenia jak dla wrzosów. Rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, a towarzystwo innych roślin wrzosowatych lub iglaków bardzo mu sprzyja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Klon srebrzysty (Acer saccharinum) - to duże drzewo dorastające do 40 metrów wysokości. Pierwsze pąki pojawiają się na nim już w marcu, kwiaty maja kolor zielonkaworóżowy. Jest to gatunek bardzo często spotykany w parkach, prawdopodobnie z tego względu, że jest odporny na zanieczyszczenia i dobrze sprawdza się w miastach. Do jego wad należy to, że ma kruche i łamliwe konary, co może być niebezpieczne. Najlepiej rośnie na glebach wilgotnych i świeżych, chociaż toleruje też suche. Z pnia tego klonu, jak również klonu cukrowego i czerwonego pobiera się znany na całym świecie syrop klonowy.

Dereń jadalny (Cornus mas) - zwany też dereniem właściwym kwitnie przed pojawieniem się liści, posiada bardzo dekoracyjne kwiaty w kolorze żółtym. Jego cierpkie w smaku owoce mają właściwości lecznicze i wykorzystywane są często do przetworów, soków oraz alkoholi. Jest w pełni odporny na mróz, lubi gleby wapienne i głębokie, najlepiej rośnie w pełnym słońcu. Bardzo dobrze sprawdza się jako roślina ozdobna w ogrodach przydomowych.

Zobacz także: Jak pielęgnować wrzosy w doniczkach?

Forsycja pośrednia (Forsythia × intermedia) – jej kwiaty w różnych odcieniach koloru żółtego pojawiają się już w marcu, intensywne zabarwienie i duża ilość kwiatów sprawia, że jest to jeden z najpiękniejszych krzewów ozdobnych. Ma bardzo dużo zalet, nadaje się na żywopłoty, dobrze znosi cięcie i często jej kwitnące gałązki wykorzystywane są jako kwiaty cięte. Jest bardzo tolerancyjna w stosunku do gleby, może rosnąć praktycznie na każdej, im żyźniejsza tym większa ilość kwiatów na pędach. Dobrze sprawdza się zarówno jako soliter, jak i w grupie zieleni, w Polsce jest całkowicie mrozoodporna.

Wierzba iwa (Salix Caprea) - jest najwcześniej kwitnącą wierzbą krajową, podczas łagodnej zimy kwitnie już nawet w lutym. W trakcie kwitnienia pojawia się największa ozdoba rośliny czyli duże srebrnobiałe bazie, które z czasem pokrywają się złotym pyłkiem. W Polsce bardzo popularna jest ozdobna odmiana Pendula szczepiona na pniu. Należy do gatunków łatwych w uprawie, dobrze znoszących warunki miejskie, a co najważniejsze jest odporna na zanieczyszczenia i mróz. Rośnie praktycznie na każdej glebie, która jest chociaż trochę wilgotna, najbardziej zagęszcza się, gdy rośnie na stanowisku słonecznym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przegląd kominiarski 2024 – jak często, ile kosztuje, jakie kary? Czego wymagają przepisy. Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza?

    Wszystko co trzeba wiedzieć o przeglądzie kominiarskim. Jak często trzeba wykonywać? Jak sprawdzić uprawnienia kominiarza? W jakiej formie powinien być sporządzony protokół? Ile to kosztuje? Jakie kary grożą za brak przeglądu? Dlaczego się opłaca to robić z uwagi na ubezpieczenie? Co jeszcze oprócz przeglądu i czyszczenia komina może wykonać kominiarz?

    Własne mieszkanie bez kredytu hipotecznego - to możliwe i dziś. Czy mieszkania lokatorskie wrócą do łask? Jakie opłaty miesięczne ponosi lokator?

    Czy w Polsce można stać się posiadaczem własnego mieszkania bez zaciągania drogiego kredytu hipotecznego? Nasze społeczeństwo od dawna zmaga się z kryzysem mieszkaniowym, a coraz większa liczba osób nie ma możliwości kupienia własnego lokum. W związku z tym istnieje ogromna potrzeba inwestowania w alternatywne rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najkorzystniejszym z nich są mieszkania lokatorskie - idea znana od pokoleń, przeżywająca obecnie renesans. Mieszkania w nowej formule są już dostępne w lokalizacjach takich jak Gdańsk, Wrocław, Zabłudów pod Białymstokiem, Tychy czy Leszno. Kwestią czasu jest, by w całej Polsce powstały kolejne wybudowane w ten sposób inwestycje.

    Reforma planowania. Czy działkowcy mogą czuć się zagrożeni?

    Temat reformy planowania przestrzennego ostatnio stał się mniej nośny, co nie zmienia faktu, że ubiegłoroczna decyzja rządu o zmianach prawnych będzie miała duże konsekwencje. Niedawno pojawiły się informacje, że pierwotny termin opracowania planów ogólnych (koniec 2025 r.) zostanie wydłużony co najwyżej o kilka miesięcy. Ze wspomnianymi planami ogólnymi wiążą się obawy działkowców dotyczące ewentualnej likwidacji ROD. Eksperci RynekPierwotny.pl sprawdzają, czy takie obawy mogą być uzasadnione. Warto w tym kontekście pamiętać, że ustawa o ROD zapewnia szczególne rozwiązania w razie likwidacji ogrodów działkowych. Chodzi m.in. o obowiązek zapewnienia działkowcom nieruchomości zamiennej. 

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA

    Cena, lokalizacja, rozkład pomieszczeń? Co jest dziś najważniejsze przy wyborze mieszkania?

    Co jest obecnie najważniejsze dla osób kupujących mieszkania? Na co najbardziej zwracają uwagę nabywcy? Co oferują deweloperzy?

    Ile kosztują mieszkania w mieście, a ile pod miastem? W niektórych przypadkach różnica jest ogromna!

    Ceny nowych mieszkań w największych metropoliach dla wielu osób są nieosiągalne. Tańsze mieszkania można znaleźć w lokalizacjach podmiejskich. Portal RynekPierwotny.pl prześwietlił pod tym kątem ofertę deweloperów działających w okolicach 10 metropolii. 

    Domy za niecałe 5 zł? W tym miasteczku są, ale się nie sprzedają...

    Podczas, gdy w całych Włoszech pustoszejące gminy zyskały nowych mieszkańców dzięki sprzedaży domów za 1 euro, w malowniczym miasteczku Patrica koło Frosinone w regionie Lacjum udało się sprzedać tylko dwa domy. Dlaczego?

    Kwatery pracownicze dla imigrantów zarobkowych – czy państwo powinno się tym zająć?

    Mieszkanie jest kluczowym aspektem dla cudzoziemców przyjeżdżających do Polski. Prawie połowa z nich znalazła lokum przy pomocy pracodawcy lub agencji zatrudnienia. Uregulowanie spraw związanych z zakwaterowaniem osób przybywających do Polski w celach zarobkowych powinno być ważnym zadaniem państwa.

    REKLAMA

    Co to jest luka czynszowa? Dotyczy co trzeciego Polaka

    Czym jest luka czynszowa? Kogo dotyczy? Jak przeciwdziałać temu zjawisku? 

    Ostre hamowanie w budownictwie? Statystyki budowlane GUNB nie pozostawiają złudzeń, ale…

    Od przystąpienia do Unii Europejskiej pozwoleń na budowę w naszym kraju nie było tak mało jak w 2023 r. – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Czy branżę budowlaną czeka ostre hamowanie? Niekoniecznie. Eksperci portalu GetHome.pl uspokajają, że w ręku inwestorów jest dużo niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

    REKLAMA