REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak założyć niekłopotliwą rabatę kwiatową?

Maciej  Aleksandrowicz
Ekspert w dziedzinie ogrodów
Jeśli zadbamy o właściwe stanowisko, rodzaj gleby i odpowiednio dobierzemy rośliny, to stworzenie kwitnącej rabaty będzie łatwiejsze w utrzymaniu.
Jeśli zadbamy o właściwe stanowisko, rodzaj gleby i odpowiednio dobierzemy rośliny, to stworzenie kwitnącej rabaty będzie łatwiejsze w utrzymaniu.

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli zadbamy o właściwe stanowisko, rodzaj gleby i odpowiednio dobierzemy rośliny, to stworzenie kwitnącej rabaty będzie łatwiejsze w utrzymaniu. Większość długo kwitnących gatunków lubi miejsca ciepłe i nasłonecznione. Jest też wiele atrakcyjnych gatunków rosnących w cieniu.

Kiedy założyć rabatę bylinową?

REKLAMA

Najodpowiedniejszy termin na złożenie rabaty to wiosna (kwiecień, maj) lub wczesna wiosna. W tym czasie rośliny nie są narażone na silne upały i lepiej przyjmują się w nowym miejscu.

Zobacz także: Jak dbać o rośliny cebulowe

Jak przygotować miejsce?

• Ziemię przekopujemy szpadlem lub widłami amerykańskimi
• Usuwamy korzenie chwastów trwałych (np. perzu)
• Na przekopanej ziemi rozkładamy nawóz organiczny (np. kompost) lub długo działający do stosowania wiosną a następnie mieszamy go z glebą
• Gleby ciężkie i gliniaste rozluźniamy mieszając je z piaskiem lub drobno mieloną korą
• Powierzchnię rabaty wyrównujemy grabiami

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sadzenie

• Byliny sadzimy za pomocą małej łopatki, tak by cała bryła korzeniowa znalazła się w ziemi
• Po posadzeniu lekko dociskamy rośliny, aby korzenie dobrze przylegały do podłoża
• Na końcu podlewamy obficie (najlepiej konewką z sitkiem lub wężem z końcówką zraszającą)

Wybieramy niekłopotliwe rośliny

• Byliny długo kwitnące na miejsca słoneczne
Astry, dzwonki, jeżówka purpurowa, liliowce ogrodowe, lawenda, piwonia ogrodowa, krwawnik, nachyłek, ostróżki, rozchodnik okazały, rudbekia, płomyki, kocimiętka, łubin trwały

Zobacz także: Jak pielęgnować ogród

• Byliny rosnące w cieniu i półcieniu
Bergenia sercolistna, bodziszek korzeniasty, dąbrówka rozłogowa, funkie (hosty), konwalia majowa, parzydło leśne, tawułka chińska, tawułka Arendsa, przywrotnik ostroklapowy, serduszka okazała, języczka pomarańczowa, języczka Przewalskiego, naparstnica

Nawożenie i podlewanie

Pierwsze nawożenie przeprowadzamy dopiero w następnym sezonie wiosną, przed kwitnieniem, a drugie po silnym przycięciu roślin. Od sierpnia przestajemy nawozić, aby rośliny zdążyły się przygotować do zimy. Jeśli rośliny dobrze się przyjęły podlewamy je głównie w dłuższych okresach suszy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

REKLAMA

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

W Łodzi na wyburzenie czekają budynki z niemal 2,3 tys. mieszkań. A jak w innych miastach?

W Polsce w ponadstuletnich kamieniach mieszka więcej niż 2,2 mln rodaków. Czy to bezpieczne? Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania – cena za m2? [PORADNIK]

Wykończenie mieszkania – cena za m2 różni się w zależności od standardu wykończenia mieszkania. Jaka jest cena metra kwadratowego robocizny? Prezentujemy krótki poradnik - wykończenie mieszkania deweloperskiego pod klucz krok po kroku. Sprawdź, od czego zacząć i co robić po kolei.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

REKLAMA