| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Co warto wiedzieć o uprawie magnolii?

Co warto wiedzieć o uprawie magnolii?


Większość odmian magnolii jest wrażliwa na mrozy i potrzebuje właściwych warunków uprawy. O czym należy pamiętać przy zakupie i sadzeniu tych wspaniale kwitnących roślin?

Kiedy zakwitną?

Zdarza się czasem, że magnolia nie chce kwitnąć przez szereg lat. Warto wiedzieć, że magnolie rozmnażane z nasion po raz pierwszy kwitną dopiero wiele lat po posadzeniu. Najszybciej (zwykle po 2–3 latach) kwitną odmiany uzyskane przez szczepienie. Zwróćmy, więc uwagę, w jaki sposób były rozmnażane kupowane przez nas rośliny. Najszybciej (na początku kwietnia) kwitnie magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) o białych lub biało - różowych cienkich płatkach.

Zobacz także: Jak przycinać róże pienne?

Jakie stanowisko i gleba?

Magnolie (większość gatunków) są wrażliwe na niskie temperatury a ich kwiaty mogą być uszkadzane przez wczesnowiosenne przymrozki. Wymagają one zacisznych i osłoniętych od wiatrów stanowisk w miejscach słonecznych lub półcienistych. Najkorzystniejsze warunki do uprawy magnolii w Polsce panują na Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku i wzdłuż zachodniej granicy kraju. Należy je sadzić na glebach świeżych, żyznych i próchnicznych o pH 5–6. Jeśli mamy w ogrodzie słabszą ziemię, możemy ją zaprawić torfem, kompostem lub ziemią liściową.

Wrażliwe korzenie

System korzeniowy magnolii jest płytki a korzenie kruche i czułe na uszkodzenia. Powinno się unikać przesadzania tych roślin (szczególnie starszych okazów). Nie powinno się też udeptywać ziemi w zasięgu systemu korzeniowego. Wskazane jest też ściółkowanie korą po posadzeniu.

Zobacz także: Które drzewa i krzewy można przycinać zimą?

Zabezpieczmy przed zimą

Na okres zimy warto osłonić system korzeniowy jak i część nadziemną przed niskimi temperaturami. Ziemię przy pniu i w zasięgu systemu korzeniowego przykrywamy grubą warstwą kory (5–10 cm). Koronę rośliny można okryć białą agrowłókniną lub siatką cieniującą i obwiązać sznurkiem. Pień możemy owinąć agrowłókniną. Nie zapomnijmy też o zasileniu magnolii nawozami jesiennymi w okresie od września do końca października. Zabieg ten wzmocni rośliny i pozwoli im lepiej przetrzymać zimę.

Magnolie korzystniej jest posadzić wiosną. Mają wtedy więcej czasu aby ukorzenić się i przygotować do zimy (pąki kwiatowe zawiązują przed zimą). Kupujemy tylko rośliny w doniczkach, dobrze przekorzenione i nawodnione.

Zobacz także: Jakie choroby mogą atakować magnolie?

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zdarza się czasem, że magnolia nie chce kwitnąć przez szereg lat. Warto wiedzieć, że magnolie rozmnażane z nasion po raz pierwszy kwitną dopiero wiele lat po posadzeniu.
Zdarza się czasem, że magnolia nie chce kwitnąć przez szereg lat. Warto wiedzieć, że magnolie rozmnażane z nasion po raz pierwszy kwitną dopiero wiele lat po posadzeniu.

Kasy online 2019. Wymiana, użytkowanie, nowe obowiązki informacyjne29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »