reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Dom > Ogród i kwiaty > Ogród > Co warto wiedzieć o uprawie magnolii?

Co warto wiedzieć o uprawie magnolii?


Większość odmian magnolii jest wrażliwa na mrozy i potrzebuje właściwych warunków uprawy. O czym należy pamiętać przy zakupie i sadzeniu tych wspaniale kwitnących roślin?

Kiedy zakwitną?

Zdarza się czasem, że magnolia nie chce kwitnąć przez szereg lat. Warto wiedzieć, że magnolie rozmnażane z nasion po raz pierwszy kwitną dopiero wiele lat po posadzeniu. Najszybciej (zwykle po 2–3 latach) kwitną odmiany uzyskane przez szczepienie. Zwróćmy, więc uwagę, w jaki sposób były rozmnażane kupowane przez nas rośliny. Najszybciej (na początku kwietnia) kwitnie magnolia gwiaździsta (Magnolia stellata) o białych lub biało - różowych cienkich płatkach.

Zobacz także: Jak przycinać róże pienne?

Jakie stanowisko i gleba?

Magnolie (większość gatunków) są wrażliwe na niskie temperatury a ich kwiaty mogą być uszkadzane przez wczesnowiosenne przymrozki. Wymagają one zacisznych i osłoniętych od wiatrów stanowisk w miejscach słonecznych lub półcienistych. Najkorzystniejsze warunki do uprawy magnolii w Polsce panują na Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku i wzdłuż zachodniej granicy kraju. Należy je sadzić na glebach świeżych, żyznych i próchnicznych o pH 5–6. Jeśli mamy w ogrodzie słabszą ziemię, możemy ją zaprawić torfem, kompostem lub ziemią liściową.

Wrażliwe korzenie

System korzeniowy magnolii jest płytki a korzenie kruche i czułe na uszkodzenia. Powinno się unikać przesadzania tych roślin (szczególnie starszych okazów). Nie powinno się też udeptywać ziemi w zasięgu systemu korzeniowego. Wskazane jest też ściółkowanie korą po posadzeniu.

Zobacz także: Które drzewa i krzewy można przycinać zimą?

Zabezpieczmy przed zimą

Na okres zimy warto osłonić system korzeniowy jak i część nadziemną przed niskimi temperaturami. Ziemię przy pniu i w zasięgu systemu korzeniowego przykrywamy grubą warstwą kory (5–10 cm). Koronę rośliny można okryć białą agrowłókniną lub siatką cieniującą i obwiązać sznurkiem. Pień możemy owinąć agrowłókniną. Nie zapomnijmy też o zasileniu magnolii nawozami jesiennymi w okresie od września do końca października. Zabieg ten wzmocni rośliny i pozwoli im lepiej przetrzymać zimę.

Magnolie korzystniej jest posadzić wiosną. Mają wtedy więcej czasu aby ukorzenić się i przygotować do zimy (pąki kwiatowe zawiązują przed zimą). Kupujemy tylko rośliny w doniczkach, dobrze przekorzenione i nawodnione.

Zobacz także: Jakie choroby mogą atakować magnolie?

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Maciej Aleksandrowicz

Ekspert w dziedzinie ogrodów

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Zdarza się czasem, że magnolia nie chce kwitnąć przez szereg lat. Warto wiedzieć, że magnolie rozmnażane z nasion po raz pierwszy kwitną dopiero wiele lat po posadzeniu.
Zdarza się czasem, że magnolia nie chce kwitnąć przez szereg lat. Warto wiedzieć, że magnolie rozmnażane z nasion po raz pierwszy kwitną dopiero wiele lat po posadzeniu.

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama
reklama

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Białobrzewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama